Menopozal dönemdeki kadınlarda cinsel fonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of sexual function in menopausal women
- Tez No: 518916
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma menopozal dönemdeki kadınlarda cinsel fonksiyonunun değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Araştırma kesitsel tipte ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma Nisan 2009 – Şubat 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Menopoz Polikliniği'ne başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden menopozal dönemdeki cinsel yönden aktif kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 106 kadın kabul edilmiştir. Verilerin toplanmasında araştımacı tarafından hazırlanan Sosyo-Demografik Özellikler Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (Female Sexual Function Index - FSFI) ve Beck Depresyon Ölçeği (Beck Depression Inventory - BDÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %81,1'inde (n=86) CFB (Cinsel Fonksiyon Bozukluğu) belirlenmiştir. Cinsel fonksiyonun yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, evlilik şekli, üreme sistemi ile ilgili cerrahi operasyonlar, menopoz süresi, cinsel ilişki sıklığı, cinsel yaşamdan memnuniyet, eşle cinsellik konusunda iletişim, cinsel ilişkiyi başlatma, eşinde ve kendisinde cinsel sorun varlığı, eşin yaşı ve eğitim düzeyinden etkilendiği saptanmıştır. Cinsel fonksiyon ile depresif semptom düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Depresif semptom düzeyi arttıkça FSFI toplam ve tüm altboyut puanlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı ve cinsel fonksiyonun olumsuz etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the sexual function in menopausal women. This research is a cross-sectional and descriptive study. The study has performed on the sexual active menopausal women who had accepted to participate to the study applied to İstanbul University İstanbul Medical Faculty Menopause Clinic between April 2009–February 2010. 106 women has accepted to the study. Socio-Demographical Characteristics Form that is prepared by the researcher and Female Sexual Function Index and Beck Depression Inventory used for data collection. Sexual dysfunction was determined in 81,1% (n=86) of the women participating in the study. It has been identified sexual function is effected by women's age, education level, working status, marriage type, reproductive system related surgical operations, menopause duration, frequency of sexual intercourse, satisfaction with sexual life, communication with partner about sexual life, sexual problems of women's and their spouses, and age, education level and working status of the spouses. There was a statistically significant relationship between sexual function and depressive symptom level. As the level of depressive symptoms increased, total and all sub-dimension scores of FSFI decreased statistically significant and sexual function was adversely affected.