Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin hastaların mekanik ventilatörden ayırma sürecinde hemşirelik bakımı ile ilgili karar verme durumlarının incelenmesi
Investigetion of nursing care making decision about weaning from mechanical ventilator process in intensive care nurses
  1. Tez No: 443952
  2. Yazar: SERPİL UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yoğun Bakımda Çalışan Hemşirelerin Hastaların Mekanik Ventilatörden Ayırma Sürecinde Hemşirelik Bakımı İle İlgili Karar Verme Durumlarının İncelenmesi Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyon uygulaması yapılan hastalarda MV'den ayırma sürecinde hemşirelerin hemşirelik bakımı ile ilgili karar verme durumlarının belirlenmesidir. Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışan 89 hemşire üzerinde yapılmıştır. Veriler Şubat-Nisan 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tiptedir. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Hemşirelerin Tanımlayıcı Özellikleri Formu”ve“Yoğun Bakımda Çalışan Hemşirelerin Hastalarının Mekanik Ventilatörden Ayırma Sürecinde Hemşirelik Bakımı ile İlgili Karar Verme Durumlarının İncelenmesi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi 14.01 SPSS (Statistical Package for Social Science) paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler olarak Pearson Ki-Kare Testi (Pearson Chi-Square), Likelihod Ratio Testi veya Fisher'in Kesin Testi (Fisher's Exact Test) kullanıldı. Bağımsız iki grup açısından kıyaslama Mann Whitney U Testi ile değerlendirildi. Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden etik kurul izni alındı. Araştırmanın yapıldığı hastanelerden kurum izinleri tamamlandı. Çalışmaya katılan hemşirelerden ize onam alındı. YBÜ'lerinde çalışan hemşirelerin yaş ortalamaları 29±4, 698 bulundu. Hemşirelerin %42'si beş yıldan fazla bir süre yoğun bakım ünitesinde çalışmaktadır. Hemşirelerin %86, 5'i mekanik ventilasyondan ayırma konusunda eğitim aldıklarını ifade etmişlerdir. Hemşirelerin hastayı mekanik ventilasyondan ayırma sürecinde hemşirelik bakımı ile ilgili karar verme ölçütleri hastanın klinik göstergeleri, objektif ve subjektif ölçütler şeklinde gruplandırılmıştır. Hemşirelerin karar verirken klinik göstergeler ve objektif ölçütlerden daha çok subjektif ölçütleri kullandıklarını ifade ettiler. Mekanik ventilasyondan ayırma sürecinde karar verirken hemşirelerin 38 ölçütü değerlendirmeleri istendi. Hemşireler bu ölçütlerin yaklaşık yarısını %90 ve üzeri oranda kullandıklarını belirttiler. Yoğun bakım ünitesinde çalışan her hemşireye mekanik ventilasyondan ayırma eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verilmelidir. Mekanik ventilasyondan ayırma sürecinde olan hastaların durumları değerlendirilmeli ve ortak kararlar verilmesi için iş birliği sağlanmalıdır. Yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyondaki hasta bakımı ve mekanik ventilasyondan ayırma protokolleri geliştirilmeli, bu protokoller kullanılmalı ve bu konuda araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Nursing Care Making Decision About Weaning From The Mechanical Ventilation Process in Intensive Care Nurses The aim of this study is to determine of Nursing Making Decision About Weaning From The Mechanical Ventilation Process in Intensive Care Nurses. The study was conducted on 89 nurses in Ankara University Faculty of Medicine Hospital Intensive Care Unit. Data were collected between February and April 2016. This is a descriptive study. Data were collected by using“Nurses Descriptive Characteristics Form ”and“NursingMaking Decision About Weaning From The Mechanical Ventilation Process Form”. It was used 14:01 SPSS (Statistical Package for Social Science) for data analysis. In data evaluation, descriptive statistics Pearson's chi-square test (Pearson Chi-Square), Likelihod Ratio test or Fisher's exact test (Fisher's Exact Test) was used. In terms of the two groups were evaluated by independent benchmarking Mann-Whitney U test. Research ethics committees received permission from Ankara University Faculty of Medicine. Institutional approvals was made from from University Hospital management. The written consent was made from nurses. The mean age were founded 29±4, 698. 42%of intensive care nurses. 42%of nurses are working in intensive care units over a period of five years. 86.5%of the nurses stated that they had received training on weaning from mechanical ventilation. The criteria of nursing care making decision abour weaning from mechanical ventilation were classified as patient clinical indicators, objective and subjective criteria. When deciding about weaning from mechanical ventilation, The nurses stated that they use more subjective criteria than the patient clinical indicators and objective criteria. In weaning process from mechanical ventilation, 38 deciding criteria asked to the nurses. The nurses stated that they used when deciding about weaning half of these criteria by 90%and above. Weaning education from mechanical ventilation should prepare to every intevsive care nurses as theoretical and practical. Every patients condition should be evaluated during weaning process from mechanical ventilation. and cooperation should be provided for joint decisions. Patient care in the intensive care unit and weaning from mechanical ventilation protocols should be improved, these protocols should be used and done research in this regard.