Diyabetik kadınlarda üriner semptomlar ve inkontinansın yaşam kalitesine etkisi
Urinary symptoms and incontinence in diabetic women and the effects on quality of life
- Tez No: 444019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma diyabetik kadınlarda üriner semptomları ve inkontinansın yaşam kalitesine olan etkisini belirlemek amacıyla yürütülen tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. olasılıksız yöntemle elde edilen araştırmanın örneklemini Haziran- Ağustos 2014 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Polikliniklerine başvuran ve diyabet tanısı alan 383 gönüllü kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kadınların temel özellikleri ve üriner semptomları etkileyebilecek faktörleri sorgulayan tanıtıcı öykü formu, Uluslararası İdrar Kaçırma Konsültasyon Sorgulaması Kısa Form (ICIQ-SF), Üriner Semptom Profili (ÜSP) ve SEAPİ-QMM Yaşam Kalitesi İndeksi kullanılmıştır. ICIQ-SF, USP ve SEAPİ Yaşam Kalitesi puanlarının kadınların birçok sosyodemografik, obstetrik özellikleri, kronik ve jinekolojik özellikleri, yaşam biçimi alışkanlıkları ile ilişkili olduğu saptanmış ve çok değişkenli loJistik regresyon analizi sonucunda diyabetik kadınlarda inkontinansın en önemli risk faktörlerinin albümünüri, akciğer hastalığı, BKİ>30 olması, uzun müdahaleli doğum öyküsü, retinopati, nefropati, günde>3 bardak çay içme, yılda 2 kez genital enfeksiyon geçirme ve HbA1c düzeyindeki artış olarak saptanmıştır. Sonuç olarak diyabetik kadınlarda üriner inkontinans ve diğer üriner semptomların önemli bir sorun olduğu ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Diyabetik kadınların rutin kontrollerinde üriner sorunlara ilişkin risk faktörleri değerlendirilmeli, korunmaya yönelik bilgi verilerek bilinç yükseltilmeli ve gerekli durumlarda ürojinekolojik değerlendirme için yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional research aimed to determine urinary symptoms and incotinance in diabetic women and their effects on quality of life.Non-random sample of the study consisted of 383 diabetic women who applied to GATA Haydarpasa Training Hospital Internal Medicine and Endocrinology Polyclinic between June and August 2014.Data were obtained by personal information form questioning factors related with symtoms, ICIQ-SF, USP and SEAPI-QMM Quality of life index. ICIQ-SF, USP and SEAPİ scores were related with many sociodemographic, obstetric characteristics, chronic and gynecological diseases and lifestyle. Multivariate logistic regression analysis determined taht the most important risk factors for urinary incontinence in diabetic women were albuminuria, lung disease, BMI>30, long/assisted delivery, retinopathy, nephropathy, tea>3 cups/day, genital infections>2 times/year and HbA1c increase. In conclusion, ürinary symptoms were important problems among diabetic women and quality of life was affected negatively. Risk factors should be evaluated in routine visits of diabetic women, information should be given for prevention and raising awareness and they should be referred for urogynecological evaluation if necessary.