Erkek hipogonadizminde farklı tedavi rejimlerinin testis-prostat volümleri ve serum PSA düzeyine etkileri
The Effects of various therapy regimens on testis-prostate volumes and serum PSA level in male hypogonadism
  1. Tez No: 44403
  2. Yazar: MERTOL BULUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEL BEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET 48 Hipogonadizmli erkek ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı erkek bu çalışmaya alındı. Primer hipogonadizmli 14 hastaya 3 haftada bir testosteron (Sustanon®) 250 mg i.m. 3 ay süreyle uygulandı. Sekonder hipogonadizmli 34 hastanın 8'ine hCG 5000 IU haftada 3 kez, 7'sine hCG 2000 IU haftada 3 kez, 6'sına testosteron (Sustanon®) 250 mg 3 haftada bir i.m. 3 ay süreyle yapıldı. 13'üne ise ilk ay hCG 5000 IU haftada 3 kez i.m. uygulandı, sonraki 2 ay buna hMG 150 IU haftada 3 kez i.m. eklendi. Hastalarda tedavi öncesi ve sonrası, kontrol grubunda ise bir kez FSH, LH, SHBG, ST, TT, Sağ-Sol testis volümleri, prostat volümleri ve PSA düzeyleri ölçüldü. Hastalardan tedavi sonrası spermiyogram istendi. Tedavi sonrası primer hipogonadizmli 1 hastada FSH normal düzeylere indi, ST ve TT düzeyleri ise 8 hastada normal bulundu. Sekonder hipogonadizmli 13 hastada ST, 16 hastada TT düzeyleri nomaldi. Hiçbirinde spermatogenesis oluşmadı. SHBG düzeyleri bütün tedavi gruplarında azaldı. Gonadotropin kullanan hastaların testis ve prostat volümlerinde anlamlı artış saptandı (P < 0,05). Testosteron kullanan hastaların testis volümlerinde ise azalma gözlendi (P > 0,05). Değişik gonadotropin rejimleri arasında etkinlik yönünden anlamlı farklılık yoktu. Bütün gruplarda prostat volümleri ve PSA düzeyleri arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (P < 0,05). Kontrol grubu ve hastaların prostat volümleri arasında anlamlı bir farklılık varken PSA seviyeleri arasındaki fark anlamlı değildi. Sonuç olarak erkek hipogonadizminde etkin tedavi için Sustanon® 250 mg ampulün 2 haftada bir uygulanması gereklidir. Spermatogenesis oluşumu için 3 aylık tedavi yeterli değildir. Testosteron tedavisi testis büyümesini uyarmaz ve sekonder hipogonadizmde başlangıç tedavisi için uygun değildir. PSA ve Prostat volümü arasında anlamlı pozitif korelasyon vardır. Bununla birlikte, bir hipogonadizm tedavisine cevabın değerlendirilmesinde PSA ölçümünün bir belirteç olarak kullanılabileceği kanısında değiliz. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY 48 men with hypogonadism (mean age; 21,62 ± 0,89) that had been applied to Endocrinology and Metabolism Clinic at Giilhane Military Medical Academy and 20 healthy men (mean age: 21,80 ±1,20) as a control group were included in this study. 14 patients with primary hypogonadism were administered 250 mg testosteron (Sustanon®) i.m. every 3 weeks for 3 months. 8 of 34 patients with secondary hypogonadism were administered hCG 5000 IU 3 times a week, 7 patients were administered hCG 2000 IU 3 times a week, 6 patients were administered 250 mg testosteron (Sustanon®) every 3 weeks i.m. for 3 months and 13 patients were administered hCG 5000 IU 3 times a week i.m. at first month, in addition to this for last 2 months hMG 150 IU 3 times a week i.m. FSH, LH, SHBG, FT, TT, right-left testis volumes, prostate volumes and PSA levels were measured in patients before and after therapy, and once in control group and they were all requested to give spermiogram. The results compared. After therapy FSH decreased to normal level in one patient with primary hypogonadism, FT and TT levels found TT levels in 16 patients found normal. Spermatogenesis hadn't been occured in none of them. SHBG levels were decreased in all therapy groups. Significant increase was observed in testis and prostate volumes of patients using gonadotropin (P < 0,05). A decrease in testis volumes of the patients using testosteron was observed (P > 0,05). There wasn't a significant difference among different gonadotropin regimens in respect of efficiency. Significant positive correlation was observed between prostate volumes and PSA levels, in all groups (P < 0,05). While there was a significant difference between prostate volumes of control group and all patients, the difference between PSA levels wasn't significant. In conclusion, for effective therapy of male hypogonadism administration of Sustanon® 250 mg is necessary for every two weeks. A three-month therapy isn't enough for spermatogenesis occurence. Testosteron therapy doesn't stimulate the growth of testis and isn't suitable for initial therapy of secondary hypogonadism. There is a significant positive correlation between prostate volume and PSA level. However we think that PSA measurement as a marker of evaluation to respond hypogonadism therapy can not be used. 46