Adıyaman ili Kuyulu köyü doğal mer'alarının ot verimi, kalitesi ve botanik kompozisyonu üzerine bir araştırma
On the botanical composition of the forage yield and quality of naturel randland of Adıyaman Kuyulu village
- Tez No: 444043
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma; 2011-2012 yılında Adıyaman İli Kuyulu Köyünde yürütülmüştür. Kuyulu köyünde, bulunan doğal mer'aların ot verimi, kalitesi ve botanik kompozisyonu konusunda yapılan çalışmalarda korunan ve otlatılan alanlar arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Mer'a arazisi, korunan alan ile otlatılan alan olarak ikiye ayrılmıştır. Korunan alandan elde edilen kuru ot verimi 235.21 kg/da elde edilirken, otlatılan alandan ise 64.15 kg/da kuru ot verimi elde edilmiştir. Korunan alanda buğdaygil kompozisyonu oranı % 74.88 baklagil değeri % 8.18, diğergillerin değeri % 17.71, otlatılan alanda ise buğdaygil kompozisyonu oranı % 28.86 baklagil değeri % 3.08, diğergillerin değeri % 67.81 olarak saptanmıştır. Transekt yöntemi kullanılarak yapılan çalışmalarda korunan alanın, otlatılan alana göre baklagil, buğdaygil ve diğergiller, kaplama ve kompozisyon değerleri, bitkilerinin ot verimleri, kalitesi ve botanik kompozisyonu açısından daha yüksek değerler taşıdığı saptanmıştır. Ayrıca; mer'a durumu ve otlatma kapasitesi korunan alanda, otlatılan alana oranla çok daha iyi olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2011-2012 in Adıyaman Kuyulu village. On the works about grass yield of natural grassland and quality and botanical composition difference between protected and grazing areas was examined. Pasture land was divided into protected areas and grazing areas. The highest dried forage yield was obtained from (235.21 kg/da) protecded areas, while tte lowest (64.15 kg/da) from grazing areas. The composition ratio of grasses in the area protecded % 74.88, legume value % 8.18, the value of the other forbs % 17.71, grazing areas ratio of the composition of grasses % 28.86 legume value and % 3.08, the value of the other forbs % 67.81 has been identified as. In works made by transect methods, seed yield of plants, in terms of quality and botanical composition a high valve found. Also, pasture condition and carrying capasity of the protected area, compored to grazing areas have been observed in studies much better.