Şanlıurfa ili antepfıstığı (Pistacia vera L.) bahçelerinin mikro besin içeriklerinin belirlenmesi
Determination of micro nutrient contents of pistachio (Pistacia vera L.) orchards in Şanlıurfa
  1. Tez No: 444070
  2. Yazar: YILMAZ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET AÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemizde birçok üründe toprakla elde edilen ürünler arasındaki ilişkiyi ortaya koyan birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışma Şanlıurfa ilinde antepfıstığının (Pistacia vera L.) mikro besin yönünden beslenme sorunlarını ortaya koymak amacıyla yürütülmüş ve bu amaç doğrultusunda 4 ilçeden (Birecik, Bozova, Halfeti ve Karaköprü) 100 adet toprak ve yaprak örneği eş zamanlı olarak alınmıştır. Örnek alınan topraklar fiziksel ve kimyasal özellikleri (Bünye, pH, Tuz, Kireç ve Organik madde) ile mikro element içerikleri (B, Fe, Cu, Zn ve Mn) açısından incelenmiştir. Ayrıca toprak örneği alınan bahçelerden, yaprak örnekleri de alınarak yaprakların mikro element içerikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan toprak analizleri sonucunda, örnekleme yapılan bahçe topraklarının genel olarak killi ve killi-tın bünyeye sahip olduğu, pH'sının nötr ve hafif alkali, kireç kapsamlarının yüksek, organik madde içeriklerinin genellikle düşük ve tuzsuz topraklar oldukları saptanmıştır. Bahçe topraklarının kimyasal analiz sonuçlarında bitki tarafından alınabilir Cu ve Zn içeriklerinin tüm ilçelerde yeterli, Fe içeriklerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. B içeriklerinin Karaköprü, Bozova ve Halfeti ilçelerinde yeterli, Birecik ilçesinde az düzeyde olduğu, Mn içeriklerinin ise Halfeti ilçesinde yeterli, Karaköpürü, Bozova ve Birecik ilçelerinde az düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan yaprak analizleri sonucunda örnek alınan yaprakların toplam B içeriklerinin tüm ilçelerde noksan, Fe içeriklerinin ise tüm ilçelerde yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yaprakların toplam Cu, Mn ve Zn içerikleri, Karaköprü, Birecik ve Halfeti ilçelerinde noksan, Bozova ilçesinde ise yeterli seviyede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, there have been several studies in a wide range on the relationship between the products obtained from soil and it is maintained. This study was conducted in order to reveal the nutritional problems of pistachios (Pistacia vera L.) in the province of Sanliurfa. Soil and leaf were examined in terms of micro nutrients. 100 soil and leaf samples were taken from four districts (Birecik, Bozova, Halfeti and Karaköprü) simultaneously for this purpose. Soil samples were examined in terms of physical and chemical properties (texture, pH, salt, lime and organic matter) and micro-element composition (B, Cu, Fe, Mn, ve Zn). In addition, it was trying to determine micro element ingredient (B, Cu, Fe, Mn, ve Zn) of the leafs which taken from the soil samples of orchards in addition to leaf samples. The results of the soil analysis showed that, samplings of orchard soil were generally have clayey and clayey-loam structure, the pH level is neutral and low alkaline, content of lime is high, contents of organic matter are usually low and salt-free soils. Result of chemical analysis of the orchards soils showed that contents of Cu and Zn which could be taken from plant were enough, on the other hand Fe content were medium level in all districts. It was also concluded that B content were enough for Karaköprü, Bozova and Halfeti, and Mn contents were enough for Halfeti but not enough Birecik, Bozova and Karaköprü. The results of the leaf showed that, the total B content of the leaves were deficit districts Fe concent of the leaves were sufficient for all districts and Cu, Zn and Mn contents were deficit Birecik, Karaköprü and Halfeti and sufficient for Bozova.