Sterik engelli salisilaldiminlerin kanser hücre dizisi üzerine sitotoksik etkilerinin araştırılması
Cancer cell research series on salicylaldimines hindered the cytotoxic effects of
- Tez No: 444071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kemoterapide birçok kimyasal kökenli ajandan yararlanılmakla birlikte başarılı bir kanser tedavisi için henüz etkinliği yüksek ve yan etkileri minimal düzeyde bir kemoterapotik ajan bulunamamıştır. Bu çalışmada, sentezi yapılan sterik engelli salisilaldimin bileşiklerinden [2,4-di-tert-butil-6-{[(2-metilfenil) imino] metil}-fenol], [2,4-di-tert-butil-6-{[(4-metilfenil) imino] metil}-fenol],2,4-di-tert-butil-6-{[(4-metoksifenil) imino] metil}-fenol], [2,4-di-tert-butil-6-{[(4-ters-bütilfenil) imino] metil}-fenol] kronik miyeloid lösemi hücre soyundan kaynaklanan K562 hücrelerinin sitototoksik etkileri araştırılarak kemoterapotik ajan olabilme kapasitelerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bileşiklerin kanser hücreleri üzerine sitotoksik etkileri canlı hücrelerin mitokondrileri aracılığıyla MTT tuzlarının indirgemesine dayanan kolorimetrik bir yöntem olan MTT yöntemi ile analiz edilmiştir. [2,4-di-tert-butil-6-{[(4-metilfenil) imino] metil}-fenol] ve [2,4-di-tert-butil-6-{[(4-ters-bütilfenil) imino] metil}-fenol] bileşiklerinin K562 hücreleri üzerinde önemli ölçüde sitotoksik etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides the use of many chemical agents in chemotherapy, a chemotherapeutic agent with minimal side effects and with high activity for treatment success in cancer hasn't been found yet. In this study, it was aimed to investigate cytotoxic effects of synthesized sterically hindered salicylaldimin compounds 2, 4-di-tert-butyl-6- { [ (2- methylphenyl) imino] methyl } –phenol] ,2, 4-di-tert-butyl-6- { [ (4- methylphenyl) imino] methyl } –phenol, 2, 4-di-tert-butyl-6- { [ 4-Methoxyphenyl ) imino] methyl} –phenol, [2, 4-di-tert-butyl-6- {[4-tert-butylphenyl) imino] methyl }-phenol on K562 cell originated from chronic myeloid leukemia cell strain and to determine the capacity of them to be a chemotherapeutic agent. Cytotoxic effects of compounds on cancer cells was analysed with colorimetric MTT method which is based on reducing MTT salts by means of mitochondria of viable cells. It was determined that 2, 4-di-tert-butyl-6- { [ (4- methylphenyl) imino] methyl } –phenol] and [2, 4-di-tert-butyl-6- {[4-tert-butylphenyl) imino] methyl }-phenol ] compounds had not significant cytotoxic effect on K562 cells.