Zincir ortası fotoaktif poli(d,l-laktid) homopolimeri ve poli(d,l-laktid) poli( e-kaprolakton) tetra blok kopolimerinin rop yöntemi ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of mid-chain functional macrophotoinitiators of poly (d,l-lactide) homopolymer and tetrablock poly(d,l-lactide)-poly(e-caprolactone) copolymer by ring-opening polymerization
  1. Tez No: 444069
  2. Yazar: TUBA ÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, yeni, biyobazlı çevre dostu ve iyi tanımlanmış zincir ortası fotoaktif makrofotobaşlatıcılar poli(D,L-laktid) homopolimeri (PDLLA-PI-PDLLA) ve tetrablok poli(D,L-laktid)-poli(E-kaprolakton) kopolimeri (PDLLA-PCL-PI-PCL-PDLLA) halka açılması polimerizasyonu (ROP) metodu kullanılarak sentezlendi. PDLLA-PI-PDLLA makrofotobaşlatıcısı, başlatıcı olarak Irgacure 2959 (HO-PI-OH), katalizör olarak Sn(Oct)2 ve monomer olarak DLLA kullanılarak sentezlendi. Tetrablok PDLLA-PCL-PI-PCL-PDLLA makrofotobaşlatıcısı ise ardışık halka açılma polimerizasyonu (ardışık ROP) kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin yapıları ve fotokromoforik grubun (PI) polimer zincirinin orta noktasında olduğu 1H-NMR, FT-IR, UV-vis, Floresans ve GPC gibi spektral analizlerle ispat edildi. Elde edilen makrofotobaşlatıcılar MMA vinil monomerinin fotokimyasal polimerizasyonunda makrofotobaşlatıcı olarak kullanıldı. MMA monomerinin fotokimyasal polimerizasyonunda eğer poli(D,L-laktid) makrofotobaşlatıcı olarak kullanılırsa AB tipi, eğer tetrablok poli(D,L-laktid)-poli(E-kaprolakton) makrofotobaşlatıcı olarak kullanılırsa ABC tipi blok kopolimer elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, novel biobased and environmental-friendly mid-chain functional macrophotoinitiators of poly(D,L-lactide) homopolymer (PDLLA-PI-PDLLA) and tetrablock poly(D,L-lactide)-poly(E-caprolactone) copolymer (PDLLA-PCL-PI-PCL-PDLLA) with controlled molecular weights and narrow molecular weight distributions have been synthesized via ring opening polymerization (ROP). Mid-chain functional poly(D,L-lactide) (PDLLA-PI-PDLLA) macrophotoinitiator was prepared by ROP of D,L-lactide (DLLA) monomer using a dihydroxy-functional photoinitiator (HO-PI-OH) as the initiator and stannous-2-ethyl hexanoate (Sn(Oct)2) as the catalyst. Tetrablock poly(D,L-lactide)-poly(E-caprolactone) copolymer (PDLLA-PCL-PI-PCL-PDLLA) with a mid-chain photofunctional group was synthesized via sequential ROP of E-caprolactone and D,L-lactide using Sn(Oct)2 as the catalyst. The resultant polymers were fully characterized by means of 1H NMR, FT-IR UV-vis, Fluorescence and GPC techniques. The obtained macrophotoinitiators were used as a prepolymer in photoinitiated free radical polymerization for obtaining AB type di- and ABC type tri-block copolymer.