Gf677 anacının mikro çoğaltılmasında farklı eksplantlar ve büyümeyi düzenleyicilerin etkileri
In vitro regeneration and micropropagation of Gf-677 hybrid (Prunusamygdalus x P. persica) rootstock
  1. Tez No: 444080
  2. Yazar: AKGÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Yapılan bu çalışmada, badem anacı olarak kullanılan GF-677 melez (P. amygdalus x P. persica) anacının in vitro rejenerasyon protokolü oluşturulmuştur. Boğum eksplantları değişik konsantrasyonlarda (0.5-2.0 mg/l) BA (benziladenin) içeren MS besin ortamında kültüre alınmışlardır. Daha sonra 1 mg/l BA içeren MS besin ortamında kültüre alınan boğum eksplantlarında büyük oranda sürgün oluşumu ve kardeşlenme sağlandığı görülmüştür. Sürgün boyunun uzamasında en etkili kültür ortamının 0.5 mg/l BA, 30 g/l sukroz ve 5.5 g/l agar içeren MS besin ortamı olduğu saptanmıştır. Boyları uzayan sürgünler köklendirilmek amacıyla 0.05-2.0 mg/l IBA içeren ½ MS besin ortamında olan yeni bir kültüre aktarılmıştır. 1 mg/l IBA içeren ½ MS besin ortamında %85 oranında köklenme elde edilirken, köklü bitkiciklerin %65'ü dış koşullara alıştırılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which was made,it was developed the protocol of in vitro regeneration of the rootstock GF-677 hybrid (P. amygdalus x P.persica ) using as a rootstock of the almond. The explants of the nodal were taken a culture in the medium of a MS nutrient including BA (benziladenin) at different concentrations. After, it was seen to provide tillering and a formation of a exile in the medium of a MS nutrient including 1 mg/l BA. It was determined to be the medium of a MS nutrient including 5.5 g/I agar and 30 g/I sucrose, 0.5 mg/I BA of culture medium of the most effective in the length of the shoot elongation. The shoots which extending their lengths to rooted were transferred to a new culture in the medium of ½ MS nutrient including 0.05-2.0 mg/I IBA. While it was obtained a rooting in the rate of % 85 in the medium of ½ MS nutrient including 1 mg/I IBA, it could acclimate to conditions of the outer to % 65 of rooted plantlets.