Akçakale (Şanlıurfa)ilçesinde yetiştirilen değişik antepfıstığı çeşit ve tiplerinde bazı besin maddelerinin belirlenmesi
Determination of some mineral nutrition of different pistachio types and cultivars grown at akçakale (ŞanlIurfa) province
- Tez No: 444093
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsünün Akçakale İstasyonunda bulunan Antepfıstığı parsellerindeki bazı antepfıstığı çeşitleri ve tiplerinde yapılmış olup, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü laboratuarlarında 2014-2015 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada Siirt, Ohadi, Hacı Reşo, Kerman, Mümtaz, Vahidi, Barak Yıldızı ve Tekin, çeşitleri ile Erkek A ve Erkek B, Sel-2, Sel-3, Sel-4, Sel-5, Sel-6, Sel-8, Sel-10, Sel-12, Sel-15,tipleri kullanılmıştır. Ben düşme zamanında (temmuzun son haftası) tam olarak 24 Temmuz tarihinde bu tip ve çeşitlere ait ağaçlardan ve bazı erkek ağaçlardan yaprak örnekleri alınmıştır. Ayrıca bu çeşitlerin bulunduğu fıstık parselinin dört farklı yerinden toprak örnekleri alınarak analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Çalışmadaki antepfıstığı çeşitlerinin yetiştirildiği parselde toprak yapısının kireçli olduğu ve düşük organik maddeye sahip olduğu belirlenmiştir.Makro ve mikro elementlerin kapsamları bakımından genel olarak çeşitler arasında ortalamalara ait değerler istatistiksel bakımdan önemli bulunmuştur. Makro ve mikro elementlerin kapsamları bakımından genel olarak çeşitler arasında ortalamalara ait değerler istatistiksel bakımdan önemli bulunmuştur. N bakımından sadece Erkek-B tipiyle Mümtaz çeşidinin alt düzeyde yeterli olduğu, fosfor, demir, bakır ve mangan bakımından tüm çeşitlerin yeterli olduğu, Potasyum bakımından tüm çeşitlerin yetersiz oldukları, Magnezyum bakımından sadece Ohadi Hacı Reşo, Kerman ve Vahidi çeşitlerinin yeterli oldukları, kalsiyum bakımından Ohadi, Hacı Reşo ve Kerman çeşitlerinin yeterli düzeyde oldukları saptanmıştır. Çinko düzeyleri incelendiğinde Kerman, barak Yıldızı, Erkek A, Erkek B'nin yetersiz olduğu saptanmıştır. Bor kapsamı bakımından ise sadece Barak Yıldızı'nın yetersiz düzeyde olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada kullanılan Seleksiyonların ağaçlarda, Azot, potasyum ve kalsiyum kapsamlarının yetersiz olduğu belirlenmiştir. Fosfor bakımından tüm tipler yeterli olurken, magnezyum bakımından sadece Sel-2 en alt sınır değerde olduğu öteki tiplerin de magnezyum bakımından yetersiz düzeyde olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted at GAP Agricultural Research Institute at Akçakale Station in the pistachio research plot on some pistachio types and cultivars. The nutrient analyzes were done same laboratory Institute during 2014-2015 years. In experimet, Siirt, Ohadi, Hacı Reşo, Kerman, Mümtaz, Vahidi, Barak Yıldızı and Tekin, cultivars with Male A ve Male B, Sel-2, Sel-3, Sel-4, Sel-5, Sel-6, Sel-8, Sel-10, Sel-12, Sel-15,types were used. The leaf samples were taken 24 July which is suitable to take leaf sample date. The soil samples were taken different part of the orchard to determine physical and chemical contents of soil. According to obtained results, the soil structure was determined as high lime content and low organic matter level which the trees are grown plot. Macro and micro element contents among the cultivars and types were determined important as statistically. Only Male-B and Mumtaz cultivars were enough as low level to Nitrogen. All cultivars sufficent as phosporos, Iron cupper and manganez. Ohadi, Hacı Reşo, Kerman and Vahidi are enough as Magnesium, Ohadi, Hacı Reso and kerman sufficient as calsium. Kerman Barak Yıldizi, Male-A and Male-B are unsufficient level as zinc. Bor was enogh all the cultivars but Barak yıldızı. At the selection types were unsuffiecient as nitrogen, photasium and calsium. All the selection types sufficient as phosphoros. When the magnesium compered only Sel-2 was sufficient at low level, but the other types were unsufficient as Magnesium.