Suruç yöresi koyunların moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analyse of sheep in Suruç region
- Tez No: 444092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Suruç yöresi koyunların filogenetik yapıları moleküler tekniklerle belirlenmeye çalışılmıştır. Koyunlardan genomik DNA izolasyonu için kan örnekleri toplanmış ve tüm örneklerden genomik DNA izole edilmiştir. Koyun DNA örneklerinde mitokondriyal D-loop bölgesini çoğaltmak için gerekli ileri ve geri primerler tasarlanmıştır. Koyun D-loop gen bölgeleri polimeraz zincir reaksiyonu tekniği (PCR) ile çoğaltılmıştır. PCR ürünlerinin gen dizi bilgileri elde edilmiştir. Populasyonlar için toplam bölge sayısı, G+C oranı, polimorfik bölge sayısı (S), haplotip sayısı (h), haplotip farklılığı (Hd) ve nükleotid farklılığı (π) değerleri hesaplanmıştır. Bu çalışmadaki, Suruç yöresi koyununa ait diziler ile referans haplogruplarla birlikte oluşturulan filogenetik ağaçta, 12 haplotipten, 3'ü A soyunda , 3'ü B soyunda, 4'ü C soyunda, 2'si E soyunda yer almıştır. Sonuç olarak, Suruç yöresi koyunların D-loop bölgesi gen dizileri belirlenmiştir. Gen dizi bilgilerine göre koyunlarda mtDNA polimorfizmi, mtDNA haplotipleri ve haplogrupları (soylar), haplotipler ve yabani koyunlar arasında filogenetik ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, determination of phylogenetic tree of sheep in Suruç province using molecular techniques was the main goal. Blood samples were collected for genomic DNA isolation in sheep, and genomic DNAs were isolated in all the samples. In DNA samples, necessary forward and reverse primers were designed to amplify mitochondrial D-loop gene region. Mitochondrial D-loop gene region were amplified by applying polymerase chain reaction (PCR) technique, and gene sequence information of PCR products were obtained. The rate of G+C, number of polymorphic site (S), number of haplotypes (h), haplotype diversity (Hd), nucleotide diversity (π) and total number of region for all populations were calculated. In this study, Suruç with local arrays of sheep in the phylogenetic tree created with reference haplogrup, 12 haplotype 3 in lineage A, 3 in lineage B, 4 in lineage C, 2 is located in lineage E. In conclusion, in sheep raised in Suruç region; D-loop regions were determined. Based on gene sequences, were determined mtDNA polymorphism, the phylogenetic relationship among mtDNA haplotypes and haplogroups, haplotypes and wild sheep.