Harran ovası organik üretim koşullarında organik ve mikrobiyal gübre uygulamalarının bazı pamuk çeşitlerinde (Gossypium hirsutum L.) tarımsal ve lif kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of organic and microbial fertilizer practices on agricultural characteristics and fiber quality of some cotton varieties (Gossypium hirsutum L.) under harran plain organic conditions
- Tez No: 444094
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, 2014 ve 2015 yılı yetiştirme sezonunda, Harran Ovası ekolojik koşullarında, organik ve mikrobiyal gübre uygulamalarının, bazı pamuk çeşitlerinde tarımsal ve lif kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede, organik çiftlik gübresi (200 kg/da), güvercin gübresi (100 kg/da) ve mikrobiyal gübre (100 cc/100 lt su,) uygulanmıştır. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. İki yılın birleşik analiz sonuçlarına göre; çeşitlerin kütlü pamuk verimi 387.66 kg/da (ST 468) ile 399.80 kg/da (BA 119) arasında değişmiş olup, en yüksek kütlü pamuk verimi BA 119 çeşidinden elde edilmiştir. Organik ve mikrobiyal gübre uygulamaları sonucunda ise, kütlü pamuk veriminin 275.70 kg/da (kontrol) ile 437.82 kg/da (güvercin gübresi + mikrobiyal gübre) arasında değiştiği, en yüksek verimin güvercin gübresi + mikrobiyal gübre uygulamasından elde edildiği belirlenmiştir. Mikrobiyal gübre uygulamasının kütlü pamuk verimine önemli etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Organik ve mikrobiyal gübre uygulamalarının bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, ilk meyve dalı boğum sayısı, bitki başına koza sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, çırçır randımanı ve lif indeksi değerlerinde istatistiki olarak artış sağladığı saptanmıştır. Çeşit ve organik gübre uygulamalarına göre incelenen lif kalite özellikleri arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Erkencilik yönünden pamuğun yetişme devreleri (gün) yönünden, ekim-ilk gerçek yaprak oluşumu, ekim-ilk taraklanma, ekim-ilk çiçek açma, ekim-ilk koza açma ve ekim-hasat olgunluğuna göre sırasıyla 15.94 (BA 119), 37.74 (BA 119), 61.95 (BA 119), 114.35 (BA 119) ve 131.05 olarak (BA 119) çeşidinden elde edilmiştir. Erkencilik yönünden pamuğun yetişme devreleri (gün-derece) yönünden, ekim-ilk gerçek yaprak oluşumu, ekim-ilk taraklanma, ekim-ilk çiçek açma, ekim-ilk koza açma ve ekim-hasat olgunluğuna göre sırasıyla 107.60 (BA 119), 317.31 (BA 119), 631.17 (BA 119), 1463.04 (BA 119) ve 1694.76 (BA 119) çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed in order to investigate the effects of organic and microbial fertilizer on yield and yield components of some cotton varieties under the Harran Plain ecological conditions during 2014 and 2015 growing seasons. In the experiment, organic manure (200 kg/da), pigeon fertilizer (100 kg/da) and microbial fertilizer (100 cc/100 lt water) have been applied. The experiment has been performed as four replications in accordance with split plots experimental design. According to 2-year combined analysis results, cotton yield of varieties range from 387.66 (ST 468) to 399.80 kg/da (BA 119) with the highest yield from BA 119 variety. As a result of organic and microbial fertilizer application, it has been determined that seed cotton yield range from 275.70 (control) to 437.82 kg/da (pigeon fertilizer + microbial fertilizer) and the highest yield has been obtained from the application of pigeon fertilizer + microbial fertilizer application. The effect of microbial fertilizer on cotton yield is remarkable. It was determined that application of organic and microbial fertilizer has resulted in significant increases in plant height, the number of wood branch, the number of fruit branch, the node number of the first fruit branch, the number of boll per plant, the weight of boll, 100 seed weight, gin productivity and leaf index. In terms of variety and organic fertilizer applications, there are no significant differences among leaf quality properties. According to the findings; the day values between the phases of sowing-first real leaf, sowing-squaring, sowing-flowering, sowing-boll opening and sowing-harvest maturation in BA-119 species are respectively as follows; 15.94, 37.74, 61.95, 114.35 and 131.05. On the other hand, the day-degree averages for BA-119 species are: sowing-first real leaf (107.60), sowing-squaring (317.31), sowing-flowering (631.17), sowing-boll opening (1463.04) and sowing-harvest maturation (1694.76).