Tritikale (Triticale) bitkisinin gelişimine farklı mikorizal inokulasyon etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of mycorrhizal inoculation on growth of Triticale Spp.
  1. Tez No: 444096
  2. Yazar: AYTEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, tritikale bitkisinin gelişimine farklı mikorizal inokulasyonların etkisi çalışılmıştır. Bu amaçla Tacettinbey ve Ümranhanım olarak iki tritikale çeşidi ve üç mikoriza inokulantı (Mikostar, Endo Roots isimli iki ticari mikoriza ve G.mosseae) kullanılmıştır. Sera koşullarında yürütülen bu saksı denemesinde her bir gruba dört farklı fosfor dozu (0, 0,2, 0,4, 0,6 gr) uygulanmıştır. Bitkiler ekildikten yaklaşık olarak 14 hafta sonra hasat edilmiş ve kök ile gövde birbirinden ayırılarak analiz aşamalarına hazırlanmıştır. Tritikale bitkisinde; bitki boyu, kök ve gövde yaş-kuru ağırlığı, kök uzunluğu ölçülmüştür. Ayrıca klorofil-a ve klorofil-b düzeyleri ile besin elementi (K, Ca, Mg, Fe, Cu, Na, Mn, Zn) içerikleri belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; mikoriza inokulasyonunun tritikale bitkisinin gelişimini olumlu yönde etkilediği ve tritikale bitkisinde gelişimi arttırdığı, ayrıca fosfor dozlarının da mikoriza üzerine etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different mycorrhizal inoculants on growth of triticale were investigated. For this purpose, two triticale cultivars; Tacettinbey and Ümranhanım and three mycorrhizal (two commercial mycorrhiza (Mikostar, Endo Roots), G.mosseae) inoculants were used. This study was conducted under greenhouse conditions, four different phosphorus levels (0, 0.2, 0.4, 0.6 g) in each group were used. Plants were harvested after 14 weeks. In this study, plant height, root dry weight, root wet weight, stem dry weight, stem wet weight were measured. Also, chlorophyll a and chlorophyll b levels and nutrient contents (K, Ca, Mg, Fe, Cu, Na, Mn, Zn) were determined. As a result, mycorrhiza application increased growth of triticale and phosphorus levels were found to be effective on the mycorrhizal inoculation.