Fiğ (Vicia sativa) bitkilerinin gelişimine farklı mikorizal inokulasyonun etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of mycorrhizal inoculation on growth of Vetch (Vicia sativa) plants
  1. Tez No: 444097
  2. Yazar: FERHAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, farklı mikorizal preparasyonların (Mikostar,Endo Roots ve G. mosseae) ve artan fosfor dozu (0, 0.2, 0.4, 0.6 g) uygulamalarının adi fiğ bitkilerinin (Cumhuriyet 99 ve Kubilay 82) vejetatif gelişimlerine etkileri incelenmiştir. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme 14 hafta sonra sonlandırılmıştır. Deneme sonunda uygulamaların bitki gelişim kriterlerine olan etkileri sürgün ve kök örnekleri üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmada;boy uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlıkları ile kök enfeksiyon yüzdeleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; mikoriza ve fosfor uygulamaları bitki boyu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı ile kök yaş ağırlığı üzerinde önemli bir artışa sebep olmamıştır. Ancak, mikorizal inokülasyon kök uzunluğu ve kök kuru ağırlığını önemli düzeyde arttırmıştır. Kök enfeksiyon yüzdesi ise %73.3 – 100 arasında belirlenmiştir. Fosfor uygulamalarında, fiğ bitkilerinin gelişimi ve mikorizal etkileşim açısından en etkin dozun 0.2 g fosfor dozu olduğu belirlenmiştir. Ticari mikorizalar (Mikostar ve Endo Roots) doğal mikoriza olan G. mosseae'a göre vejetatif gelişim parametrelerini daha fazla arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different mycorrhizal preparations (Mikostar, Endo Roots and G. mosseae) and increasing phosphorus doses (0, 0.2, 0.4, 0.6 g) applications on vegetative development in common vetch plants (Cumhuriyet 99 and Kubilay 82) were investigated. Study was designed as randomized complete block design with three replications. The experiment was completed after 14 weeks. The effects of plant development of the applications was evaluated at the end of experiment by using on shoot and root samples. In the study; the plant height, fresh and dry weights of the root and stem, root lenght, percentage of infected roots with mycorrhiza were determined. As a result, the effect of mycorrhiza and phosphorus applications were not increased a significant plant height, stem fresh and dry weight and root fresh weight. However, mycorrhizae applications significantly increased root lenght and root dry weight. The root infection percentage occurred between 73.3 to 100% as high values. The most effective dose of phosphorus was determined to be 0.2g on the growth of wetch and mychorrhizal interaction. Commercial Mycorrhiza preparations (Mikostar and Endo Roots) according to the local type G. mosseae mycorrhizae have been increased more vegetative development parameters.