Urfa ve yöresinde yaygın din eğitimi (imamların mesleki imkanları ve problemleri ile ilgili alan araştırması)
Religious education for adults in Şanlıurfa and its surroindings (an emprical concerning the professional and problems of imams)
- Tez No: 62534
- Danışmanlar: PROF.DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Giriş bölümünde problem geniş bir şekilde ortaya konmuş ve Yaygın Din Eğitimi hakkında teorik bilgiler incelendikten sonra Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarla ilgili de bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca araştırmanın amacı ve önemi, hipotezleri, yöntemi, evren ve örneklemi, anketin hazırlanış ve uygulanışı, verilerin değerlendirilmesi ve araştırma ile ilgili tanımlara yer verilmiştir. Birinci bölümde araştırmanın evrenini oluşturan Şanlıurfa'nın tarihi, kültürel ve dini hayatı araştırılmış ve halen Şanlıurfa'da faaliyetlerini sürdüren Yaygın Din Eğitimi kurumlan hakkında inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde Şanlıurfa'da görev yapan İmam-Hatipler Hakkında Bilgiler ana başlığı altında; İmam-Hatiplerin kişisel özellikleri, İmam-Hatiplerin görevde yeterlilik durumları, eğitim yönünden yeterlilikleri, yeterliliklerini etkileyen faktörler, görevlerinin değerlendirilmesi, meslek dışı faaliyetleri, müftü ve cemaatleriyle ilişkileri ve eğitim ihtiyaçları ile ilgili konular İmam-Hatiplerden elde edilen bulgularla ortaya konmuş ve bu bulgular araştırmanın amaçlan ve bu alandaki teorik bilgiler de dikkate alınarak yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde de Camilerde yapılan Yaygın Din Eğitimi faaliyetleri çerçevesinde hutbeler ve vaazlar incelenmiştir. Bu bölümde özellikle cemaatin ilgi duyduğu hutbe ve vaaz konulan ve bunların sunuluş şekilleri ile hutbe ve vaazların seçilmesinde etkili olan bazı faktörler deneklerden elde edilen bilgilere göre yorumlanmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise araştırmada varılan sonuçlar ortaya konmuş ve bulgular ışığında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The introduction explains the topic of the research, its aim, importance, methodology. Then the nature of academic orientation and pilot study are discussed. The first chapter examines the historical, cultural and religious life of Şanlıurfa and religious education institutions which maintain their functions in Şanlıurfa now. In the second chapter, the empirical base of the topics is studied. In this part, we applied to the opinions of Imams and Muftis. The second chapter, under the title“The Knowledges concerning Imam-Hatiphs who were charged with in Şanlıurfa”examines the following topics: The personal characteristics of İmam-Hatiphs, Their capacities and qualificaions in their professions, their efficiency in terms of education, the factors that influence their efficiency, The evaluation of their services and the relations with their Muftis and community (camaat). The knowledges and biographic data from the field on imams concerning these topics were interpreted and discussed according to the aims of research and its theoretical base. The third chapter investigates The Preaching and Khutbas in mosques. Particularly, in this chapter, The Preaching and Khutbas topics that the people show interest and the types presentations of these topics and the factors that influence The choose of the Preaching and Khutbas were examined and interpreted according to data received from Imams. In the fourth and final chapter a summary of the research is given, a conclusion is reached and some suggestions are made.