Çok duvarlı karbon nanotüp ve europium oksit nanoparçacıkları ile modifiye edilen bir camsı karbon elektrot ile askorbik asit varlığında parasetamol tayini
Determination of paracetamol in the presence of ascorbic acid using a glassy carbon electrode modified with multi-walled carbon nanotubes and europium oxide nanoparticles
  1. Tez No: 444105
  2. Yazar: MUZAFFER YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada, camsı karbon elektrotları karbon nanotüp ve europium oksit ile modifiye edilerek askorbik asit (AA) varlığında parasetamolün (PAR) saptanmasına uygulanmıştır. Elde edilen modifiye elektrot PAR molekülünün yükseltgenmesine önemli oranda katalitik bir etki göstermiştir. Ayrıca, PAR molekülüne ait sinyalin akım miktarında artış meydana gelmiştir. Önerilen elektrot ile AA varlığında PAR molekülü seçimli olarak saptanmıştır. Dönüşümlü voltametri ile yapılan kalibrasyon çalışmasında, akım-konsantrasyon ilişkisinin 4 x10-10 M ile 1.07 x10-6 M aralığında doğrusal olduğu belirlenmiştir. PAR için saptama sınırı 1.35 x10-11 M olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, glassy carbon electrodes were modified with carbon nanotubes and nanoparticles of europium oxide for the determination of paracetamol (PAR) in the presence of ascorbic acid (AA). The modified electrode exhibited a high catalytic affect towards the oxidation of PAR and a drastic enhancement in current response. It was shown that proposed electrode enabled the selective detection of PAR in the presence of AA. The calibration study using the square wave voltammetry indicated that the current-concentration profile was linear over the range from 4 x10-10 M to 1.07 x10-6 M. A detection limit of 1.35 x10-11 M was calculated for PAR.