Farklı gibberellik asit doz ve uygulama zamanlarının pamuğun verim ve verim unsurları üzerine etkisi
Effect of different gibberellic acid doses and application times on seed cotton yield and yield components
  1. Tez No: 444136
  2. Yazar: TUBA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, yarı kurak iklim koşullarına sahip Harran Ovası koşullarında farklı gibberellik asit (GA3) uygulama zamanları ve dozlarının orta erkenci ve Bölgemizde üreticiler tarafından yaygın olarak yetiştirilen Stoneville 468 pamuk çeşidinde kütlü pamuk verimi ve verim unsurları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye Kampusu deneme alanında 2015 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde; uygulama zamanları ana parseller (kontrol, taraklanma başlangıcı, taraklanma başlangıcı + çiçeklenme başlangıcı ve taraklanma başlangıcı + çiçeklenme başlangıcı + çiçeklenme başlangıcından 15 gün sonra bir uygulama) uygulama dozları ise alt parselleri (kontrol, 40, 80, 120 cc/da) oluşturacak şekilde, 3 tekerrürlü, her parsel 4 sıralı, parsel uzunluğu 10 m, sıra arası 70 cm ve sıra üzeri mesafe 15-20 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Araştırma sonucunda; kütlü pamuk veriminin 488 kg/da ile 552 kg/da arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca, gibberelik asit dozlarının artışıyla; kütlü pamuk verimi, bitki başına koza sayısı, bitki başına meyve dalı sayısı, bitki boyu, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif indeksi, lif uzunluğu, lif uzunluk uyum indeksi ve lif kopma uzamasının arttığı; birinci el kütlü pamuk oranının azaldığı ve odun dalı sayısı, çenet sayısı, lif kopma dayanıklılığı, kısa lif oranı, lif parlaklığı ve lif sarılık değerinin etkilenmediği saptanmıştır. Denemede kullanılan GA3 dozları içerisinde ise en uygun dozun 120 cc/da ve taraklanma başlangıcı + çiçeklenme başlangıcı ve çiçeklenme başlangıcından 15 gün sonra olmak üzere 120cc/da dozun üçe bölünerek kullanılması olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the impact on the semi-arid climatic conditions of the Harran Plain with different gibberellic acid (GA3) application time and dose of mid early and in our region to the widely grown Stoneville 468 cotton varieties by producers of seed cotton yield and yield components. This study was conducted at experimental area of Faculty of Agriculture of Harran University at Eyyubiye Campus, in 2015 growing season. Trial pattern of split plot with randomized blocks, application times are main plots (control, beginning of squaring, beginning of scalloping plus beginning of flowering and beginning of scalloping plus beginning of flowering plus 15 days after the beginning of flowering one application), while the sub doses of the plots (control, 40, 80, 120, cc/da) using plot size 2.8 m x 10 m and row spacing and intrarow spacing were 70 cm and 15 – 20 cm respectively, were swooned with the three replications. Results indicated that seed cotton yields varied between 488 kg/da and 552 kg/da. Additionally as increased doses of gibberellic acid; seed cotton yield, the number of boll per plant, the number of sympodia, plant height, seed cotton boll weight, ginning outturn, 100 seed weight, fiber index, fiber length, fiber length fit index and fiber elongation were increased; first picking of the cotton rate is reduced and the numbers of monopodia branches, valve(seed), fiber strength, short fiber index, fiber brightness and yellowness value of the fiber were determined to be unaffected. In the experiment, GA doses should be preferred to use the most appropriate dose is 120 cc/da and beginning of squaring + beginning of flowering and beginning of flowering used to be divided into three after 15 days.