Gemlik zeytin çeşidinde nanofiber bariyer yaprak gübresi, nanoteknolojik kalsit ve kaolin uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effect of applications of nanofiber barrier foliar fertilizer, calcite and kaolin on yield and quality on Gemlik olive type trees
- Tez No: 444140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU SAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Gemlik zeytin çeşidinde yapraktan yapılan Nanofiber Bariyer yaprak gübresi, Nanoteknolojik Kalsit gübresi ve Kaolin uygulamalarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu uygulamadaki amaç, biyolojik ve çevresel kökenli strese karşı dayanıklı bitkilerin elde edilmesi ile birlikte ürünlerin verim ve kalitesini arttırmaktır. Yaprak gübrelemesi, ağaçlara farklı dozlarda uygulanmış ve birinci uygulama; erken ilkbaharda ağaçlar uyanmadan önce (25 Şubat), ikinci uygulama; erken ilkbaharda çiçeklenmeden önce (20 Mart), üçüncü uygulama; meyve tutumundan sonra (15 Haziran) ve son uygulama; meyve irileşme döneminde (25 Ağustos) yapraktan püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Bu çalışmada potasyum, fosfor, bakır, bor, çinko ve molibden bitki besin maddeleri kullanılmıştır. Kasım ayı ilk haftasında (5 Kasım) deneme ağaçlarından yaprak ve meyve örnekleri toplanmıştır. Toplanan örneklerin pomolojik özellikleri ve % yağ miktarları da belirlenmiştir. Araştırmada somak oranı, çiçek oranı, meyve tutumu oranları ve ağaç başı verim oranları belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, ilkbaharda çiçeklenmeden önce püskürtülen NFB gübresi ve Kalsit gübresi ağaçlardaki somak sayısını ve çiçek verimliliğini arttırmıştır. NFB ve Kalsit uygulanan zeytin ağaçlarındaki meyve tutumunda, kontrol ağaçlarına göre yüksek oranlarda artış gerçekleşmiştir. Aynı şekilde yapılan NFB ve Kalsit uygulamaları kontrol ağaçlarına göre ağaç başı verimlerinde yüksek oranlarda artış gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects ofNanofiber Barrier foliar fertilizermade of leaves in type of Gemlik olive, Nano technologic Calcite fertilizer and Kaolin applications upon fruit yield and quality were analyzed. The aim in this study is to enhance the yield and quality of the products by attaining plants which are enduring against biological and environmental origin stress. Leaf fertilization was implemented to trees in different doses and the first implementation was performed before the trees' awakening in early spring (February, 25); the second implementation was performed before blooming in early spring (March, 20); the third implementation was performed after fruit set (June, 15) and the last implementation was performed was done during the period of fruits' coarsening (August, 25) by spraying the leaves. In this study, plant nutrition containing potassium, phosphorus, copper, poll-yet, boron, zinc, molybdenum were used. In the first week of November (November, 5) leaf and fruit samples were gathered from the pilot trees. Pomological features and the percentage oil amount of the samples were determined. The rates of inflorescence, flower, and fruit set, and yield per tree were designated in this study. As result of the study, NFB and Calcite fertilizers sprayed before blooming in spring improved the number and quality of inflorescence in the trees. High rate of increase took place in fruit sets in trees to which NFB and Calcite fertilizers were applied compared to control trees. Also, high rate of increase took place in yield per tree which NFB and Calcite implementations were done in the same way compared to control trees.