Kütle polimerizasyonu ile şekil hafızalı, kendini onarabilen hidrofobik modifiye poliakrilik asit hıdrojel sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of hydrophobically modified polyacrylic acid hydrogels with self-healing and shape-memory functions via bulk polymerization
  1. Tez No: 444139
  2. Yazar: DÜŞÜN DAMLA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hidrojeller şişmiş hallerinde çok miktarda suyu çözünmeden yapılarında bulundurabilen yumuşak materyallerdir. Diğer sentetik malzemelere nazaran fiziksel özellikleri, bol miktarda su ihtiva etmeleri ve yumuşaklıkları açısından doğal dokuya ciddi benzerlik göstermelerinden ötürü farmasötik ve doku mühendisliği alanlarında çok dikkat çeken bir malzeme sınıfını oluştururlar. Bu özelliklerinden öte, hidrojeller çevresel uyarana cevap verecek şekilde dizayn edilebilirler. Bu tezin amacı, daha önceki çalışmaların da ötesine geçerek, hem şekil hafıza hem de kendi kendini onarma özelliğini yüksek mekanik dayanım değerleri ile birlikte gösteren bir hidrojel elde etmektir.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are materials having the ability to retain large amounts of water in their swollen state, without dissolving. They are attention grabbing materials in pharmaceutical and tissue engineering fields, because unlike other synthetic materials they have uncanny similarity to that of natural tissue in their physical properties because of their relatively high water content and soft rubbery consistency. Furthermore, they have promising properties like being able to stimuli responsive, as almost all living tissue being responsive to changing environment. Here in this thesis, we describe super tough stimuli responsive hydrogels which have shape memory behavior and self healing ability. The hydrogels were prepared by bulk polymerization of acrylic acid (AAc) and octadecylacrylate (C18A) monomers. Hydrogels obtained in this study exhibit not only extraordinary mechanical performances, but also exhibit shape memory behavior and self-healing ability.