Bitlis'te yetişen bazı tıbbi ve aromatik bitkilerde radyoizotop aktivite konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of radioisotope activitiy concentrations in some medical and aromatic plants growing in Bitlis
- Tez No: 444149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULTAN ŞAHİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Gıdalarda radyoaktivite seviyesinin belirlenmesi, insan sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Tıbbi ve aromatik bitkiler; tedavi olmak, hızlıca iyileşebilmek, yemeklere aroma katmak amacıyla ve çay olarak tüketilir. Türkiye'de şifalı bitkilerde radyoaktivite seviyesinin belirlenmesi ile ilgili çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Bitlis'te yetişen bazı tıbbi ve aromatik bitkilerin bünyesinde doğal olarak bulunan radyoizotop konsantrasyonlarının seviyeleri tespit edilmiştir. Bu bitkilerde, 226Ra aktivite konsantrasyon seviyesinin 12,45 ± 2,53 ile 89,23 ± 4,90 Bq/kg arasında, 232Th aktivite konsantrasyon seviyesinin 23,10 ± 4,42 ile 119,19 ± 7,08 Bq/kg arasında ve 40K aktivite konsantrasyon seviyesinin ise 7,14 ± 4,64 ile 665,81 ± 8,79 Bq/kg arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Determination of the levels of radioactivity in food is very important for the protection of human health. Medicinal and aromatic plants are consumed as tea, in order to treat, to heal quickly, to give aroma to food. Related of the determination of levels of radioactivity in medicinal plants in Turkey have not been made too much work. In this study, the level of radioisotope activity concentrations naturally found in some medical and aromatic plants growing in Bitlis were determined. In these plants, it is seen that the levels of 226Ra radioisotope activity concentration between 12.45 ± 2.53 Bq/kg and 89.23 ± 4.90 Bq/kg, the levels of 232Th activity concentration between 23.10 ± 4.42 and 119.19 ± 7.08 Bq/kg, the levels of 40K radioisotope activity concentration between 7.14 ± 4.64 and 665.81 ± 8.79 Bq/kg are change.