Kronik hemodiyaliz hastalarında hıgh densıty lıpoproteın kolesterol (HDL-K) ile kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalık ilişkisi
  1. Tez No: 907356
  2. Yazar: AHMET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜVEN TAYMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Kronik hemodiyaliz hastalarında (KBH) aterosklerotik damar hastalık riskleri tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızda kronik hemodiyalize giren Son Dönem Böbrek Yetmezliği (SDBY) hastalarında High Density Lipoprotein Kolesterol (HDL-K) seviyeleriyle kardiyovasküler hastalık ve serebrovasküler hastalık ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif-kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Kocaeli Şehir Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gölcük Necati Çelik Devlet hastanelerinde aktif hemodiyaliz programında olan 18 yaş üstü, en az 3 aydır hemodiyalize giren ve dosya verileri tam olan 264 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, diyalize girme süresi, serebrovasküler hastalık öyküsü, kardiyovasküler hastalık öyküsü, statin kullanımı, Diabetus Mellitus (DM) öyküsü, trombosit/lenfosit oranı, lipid paneli ve hemogram verileri kayıt edildi. Mevcut verilerin analizleri SPSS 27.0 programı ile yapıldı. Bulgular: Kronik Hemodiyalize giren hastaların yaş ortalaması 62.3 ± 13.7 yıldı. Kardiyovasküler hastalık geçiren hastaların oranı %27.3'dü. Serebrovasküler hastalık geçiren hastaların oranı %3'dü.
Özet (Çeviri)
Objective: The risks of atherosclerotic vascular disease in chronic hemodialysis patients (CKD) have not been fully elucidated. In our study, we aimed to investigate the relationship between High Density Lipoprotein Cholesterol (HDL-C) levels and cardiovascular disease and cerebrovascular disease in End-Stage Renal Failure (ESRD) patients undergoing chronic hemodialysis. Materials and Methods: Our study was planned as a retrospective-cross-sectional study. 264 patients over the age of 18, who were in an active hemodialysis program at Kocaeli City Hospital, Kocaeli State Hospital, Derince Training and Research Hospital, Gölcük Necati Çelik State Hospitals who had been on hemodialysis for at least 3 months, and whose file data were complete were included in the study. The patients age, gender, duration of dialysis, cerebrovascular disease history, cardiovascular disease history, statin use, Diabetus Mellitus (DM) history, platelet/lymphocyte ratio, lipid panel and hemogram data were recorded. Analyzes of existing data were made with SPSS 27.0 program. Results: The average age of patients undergoing Chronic Hemodialysis was 62.3 ± 13.7 years. The proportion of patients suffering from cardiovascular disease was 27.3%.