Tünelcilikte risk faktörleri ve risk analizi üzerine bir uygulama
Risk factors in tunneling and an application for risk analysis
  1. Tez No: 714469
  2. Yazar: OSMAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlık tarihiyle birlikte, zamanla artan günümüz ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tünel inşaatlarının yapımı artmış ve yeni yapım teknikleri gelişmiştir. Ancak inşaat işlerinde büyük sorun teşkil eden iş kazaları, kullanılan makinalar ve çalışılan ortam açısından tünel inşaatlarında daha spesifik hale gelmektedir. Tünel yapım yöntemleri bu tezin amaç ve kapsamı dışında kalsa da, anlam bütünlüğü sağlamak açısından kısaca bunlara da değinilecek olup, tünel inşaatlarında iş kazası türleri, Türkiye' de tünel inşaatı yapımındaki iş kazalarının sayıları ve kaza tiplerine göre kaza istatistikleri oluşturulacaktır. Bu istatistiklerin ne anlama geldiği yorumlanarak, tünel şantiyelerindeki kaza tipleri ve kazaların önlenmesi adına neler yapılabileceği incelenecektir. Türkiye' de iş kazalarının önüne geçebilmek için iş yerlerinde risk değerlendirmesi yapılması zorunludur. Bu çalışmada bir tünel inşaatı şantiyesinde örnek bir risk değerlendirmesi yapılmış ve daha iyi anlamak adına yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the history of humanity, in order to meet the increasing needs of today, the construction of tunnel constructions has increased and new construction technologies and techniques have developed. However, occupational accidents, which are a big problem in construction works, using machines and becomes more specific in tunnel construction in terms of the working environment. Although tunnel construction methods are outside the scope and purpose of this thesis, the integrity of meaning these will also be briefly mentioned in order to provide types, the number of work accidents in tunnel construction in Turkey and the types of accidents statistics will be generated. By interpreting what these statistics mean, types of accidents at tunnel construction sites and what can be done to prevent accidents will be examined. Risk assessment in workplaces to prevent work accidents in Turkey is required to be done. In this study, an exemplary risk at a tunnel construction site evaluated and interpreted for better understanding.