Tüberküloz ve kalsiyum metabolizması
  1. Tez No: 44427
  2. Yazar: MUHAMMED GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tüberkülozda hiperkalsemi görüldüğü bazı çalışmalarda bildirilmiş tir. Ancak hiperkalseminin görüldüğünü belirten çalışmaların bir çoğu retros- pektif olduğu için hiperkalseminin diğer sebepleri ekarte edilememiştir. Biz daha önceden bir çok tüberkülozlu hasta gördüğümüz halde hiç birinde hi perkalsemi gözlemedik. Bu nedenle prospektif bir çalışmada tüberkülozda gerçekten hiperkalsemi görülüp görülmediğini araştırmayı amaçladık. Yaşla rı 14 ile 85 arasında değişen (ortalama 38.5±15.0) 73' ü erkek 31 'i kadın 104 tü berkülozlu hasta ve yaşları 19 ile 70 arasında değişen (ortalama 39.0±13.0) 33'ü erkek ve 17'si kadın 50 sağlıklı gönüllüyü araştırdık. 25(OH)D3, Ca++ ve P saviyeleri bakımından kontrol grubu ile hasta grubu arasında anlamlı bir farklılık tesbit edilemedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Hypercalcemia has been known to be associated with tuberculosis. In some studies it has been reported to occur commonly. It seems that the studies in which tuberculosis was complicated by hypercalcemia were retrospective and therefore the causes of hypercalcemia could not be excluded. We have a great deal of experience concerning tuberculosis and have not seen a patient with hypercalcemia due to tuberculosis itself. Therefore we aimed to investigate whether tuberculosis really cause hypercal cemia in a prospective study. We evaluated 104 patients with tuberculosis aged between 14-85 (mean±SD 38.5±15) years, 73 males and 31 females, and 50 age-matched healthy subjects aged between 19-70 (mean±Sd 39±13) years, 33 males and 17 females. No significant differences between the patients and healthy subjects were detected in terms of 250HD, calcium and phosphate49 levels (p>0.05). Albumin levels were significantly higher in the control Group than in the tuberculous Group (p0.05). We think that patients with tuberculosis are not at risk for hypercalcemia either before or during treatment and the development of hypercalcemia as a result of tuberculosis is rather doubtful and needs to be clarified.