Ankara Set Çimento Fabrikası'nda çalışan işçilerde kronik obstrüktif akciğer hastalığı üzerine bir araştırma
A Study about Chronic Obstructive Lung Disease on the employers working in the Ankara SET Cement Factory
- Tez No: 44428
- Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Ankara SET Çimento Fabrikasında Çalışan İşçilerde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Üzerinde Bir Araştırma Bu çalışma : Ankara SET Çimento Fabrikasında tozlu ve tozsuz ortamda çalışan işçilerde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) prevalansı, hastalığa neden olacak çevresel faktörlerin varlığı ve gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı araştırıldı. Çalışma sonuçlarına göre KÖAH prevalansı % 18,7 idi. KOAH saptanan ve saptanamayan işçilerin yaş ortalamaları arasında, tozlu ve tozsuz ortamda çalışan işçilerde KÖAH bulaması bakımından fark saptanmadı. Bunu işçi sayısının azlığına bağladık. KÖAH'ın yaşla ilişkisi araştırıldığında, yaş arttıkça KOAH'Iı oranı artmakla beraber bu fark istatistik! olarak anlamlı değildi. Sigara içmekle ve işçilerin sigara sayısı île KÖAH arasında anlamlı ilişki saptandı. KOAH saptanan işçilerde saplanmayanlara göre solunum sistemi semptomları anlamlı derecede fazla bulundu. işyerinde yapılan toz analizlerinde toz miktarının çok az ve silis miktarınında eser bulunduğu, bu işyerinde iyi bir toz mücadelesi yapıldığı ve örnek bîr işyeri hekimliği uygulaması olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
45 7. SUMMARY A Study About Kronic Obstructive Lung Disease On The Employers Working In The Ankara SET Cement Factory In this study ; The prevalance of COLD (Chronic Obstructive Lung Disease) in the employers of Ankara SET Cement Factory who are working in dusty and undusty background, the evironmental factors which may lead to COLD and obligatory preventions that are taken or not has been studied. According to the results, the prevalance of COLD was %18,7. There were no significant difference between the median age of the employers who have COLD and who doesn't have COLD, also between the employers who were working in dusty and undusty background. When we have studied the relationship between the COLD and age, we found that there was a positive correlation but this was not statistically significant. We have found a significant correlation between COLD and smoking and the numbers of cigarettes that have been smoked. The symptoms of respiratoy system were higher in employers that have COLD than normal. The dust analysis that were made in the factory showed that the amount of dust was very low and silis amount was trace and there was a good antidust struggle and excellent occupational health program in the factory.