Karaciğer sirozlu hastalarda D vitamini düzeyi ve D vitamini düzeyinin child evresi ve karaciğer sirozu komplikasyonları ile ilişkisi
Vitamin D levels in patients with liver cirrhosis and its relationship with child class and liver cirrhosis complications
- Tez No: 623877
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Karaciğer sirozu kronik, ilerleyici hayatı tehdit edici bir hastalıktır. Karaciğer sirozlu hastalarda D vitamini eksikliği sıklığının arttığı bulunmuştur. Çalışmamızda karaciğer sirozu evresi ve komplikasyonları ile D vitamini düzeyi arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan çalışmamızda 18 ve üzeri yaşlarda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç hastalıkları Kliniği'nde yatan hastalar veya İç Hastalıkları polikliniğinde takip edilmekte olan 50 karaciğer sirozu olan ve 50 karaciğer sirozu olmayan kontrol grubu hasta çalışmamıza alınıp dosyaları geriye dönük incelendi. Kontrol grubuna 18 yaş ve üzeri karaciğer sirozu ve bilinen karaciğer hastalığı olmayan, 25(OH) vitamin D düzeyi bakılmış hastalar dahil edildi. Çalışmaya 25(OH) vitamin D düzeyini etkileyecek ilaç kullanan hastalar (vitamin D, kalsiyum, vitamin A, steroid, antiepilektik ilaçlar, bifosfonat kullananlar), kalsiyum ve 25(OH) vitamin D metabolizmasını etkileyen kronik hastalığı olanlar (kronik böbrek yetmezliği, malabsorbsiyon sendromları, tüberküloz, sarkoidoz), hepatoselüller karsinom dışı malignitesi olan hastalar ve gebeler dahil edilmedi. Hastaların bilgileri retrospektif taranarak karaciğer fonksiyon testleri, 25(OH) vitamin D ve hemogram değerleri kaydedildi. Hastaların siroz etyolojisi, kompanse/dekompanse oluşu, enfeksiyon varlığı/yokluğu ile siroz major komplikasyonlarının varlığı/yokluğu ve derecesine dair bilgiler çalışmaya aktarıldı. Hastaların Child-Pugh, MELD VE MELD-Na skorları hesaplandı. Bu değişkenler ile hastaların 25(OH) vitamin D değerleri arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 50 hasta 50 kontrol olmak üzere 100 olgu dahil edilmiş olup hasta grubunun yaş ortalaması 60,86±12,22 ve kontrol grubunun yaş ortalaması 59,52±13,07 idi. Çalışmamızda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hasta grubunun D vitamini düzeyi (8,33±5 ng/ml) kontrol grubundan (11,82±6,37 ng/ml) istatistiksel anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Liver cirrhosis is a chronic, progressive, and life threatening disease. Vitamin D deficiency incidence is found to be increased in cirrhotic patients. The aim of our study is to show the correlation between the stage and complications of liver cirrhosis, and Vitamin D levels in patients. Method: 50 cirrhotic patients as well as 50 non-cirrhotic control patients followed as inpatients in Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Internal Medicine inpatient ward and also outpatients referred to our clinic were included in our retrospective study. Control group consisted of patients over the age of 18, who were known to not have cirrhosis or liver disease and measured 25-Hydroxy Vitamin D levels. Patients who have conditions that influence 25-Hydroxy Vitamin D levels such as medications (supplements of vitamins D and A, steroids, calcium, antiepileptics, bisphosphanates), chronic conditions that affect calcium and 25-Hydroxy Vitamin D metabolism (chronic kidney failure, malabsorption syndromes, tuberculosis, sarcoidosis), malignancies outside of hepatocellular carcinoma, and pregnancy were excluded from both groups. Patient files were scanned retrospectively and liver function tests, 25-Hydroxy Vitamin D, and complete blood counts were recorded. Information about etiology of cirrhosis, state of compensation/decompensation, existence of infection, existence of major cirrhotic complications were also recorded. Child-Pugh, MELD and MELD-Na scores have been calculated for each individual patient. The correlation between vitamin D levels and these variables have been studied. Statistical analysis was performed with IBM SPSS 22 (IBM SPSS, Turkey). Results: 50 disease and 50 control patients,total 100 patients have been involved in the study,. Disease's group average age being 60,86±12,22 and control group average age being 59,52±13,07. Compared to the control group, levels of the patient group (8,33±5 ng/ml) was found to be significantly lower than the control group(11,82±6,37 ng/ml) (p0.05).