Portakal kabuğu karotenoidlerinin su ile ekstraksiyonu
Extraction of orange peel carotenoids with water
  1. Tez No: 444280
  2. Yazar: KÜBRA TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, portakal kabuğu karotenoidlerinin su bazlı bir sistemle ekstrakte edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yüzey aktif madde destekli mikroemülsiyon ekstraksiyon tekniği uygulanmıştır. Gıda katkı maddesi olarak kullanılabilen, farklı HLB (Hidrofilik-lipofilik denge) değerlerine sahip yüzey aktif maddelerin varlığında, karotenoidler miseller içerisine alınarak su içinde dağılabilir hale getirilmiştir. Böylece karotenoidlerin posadan su fazına alınabilmesi sağlanmıştır. Su bazlı sistemle ardışık ekstraksiyonlar yapılarak portakal kabuğu örneklerinden yüzey aktif madde destekli ekstraksiyonla alınabilen toplam karotenoid miktarı ve ekstraksiyon etkinliği belirlenmiştir. Sıvılaştırıcı enzim miktarı, yüzey aktif madde çeşidi ve miktarı, ortam pH'ı, tuz konsantrasyonu ve ekstraksiyon öncesi uygulanan ısıl işlemin şiddetinin karotenoid kazanımı üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Boyut küçültme işleminde kullanılan farklı dispersiyon yöntemlerinin (yüksek devirli parçalayıcı, yüksek basınçlı homojenizatör ve sonikasyon) karotenoid kazanımına etkisi karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Toplam fenolik madde içeriği ve antioksidan kapasiteleri üzerine yüzey aktif madde miktar ve çeşidinin etkisi de çalışma kapsamında incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre karotenoid kazanımının maksimum olduğu enzim miktarı % 0.01, yüzey aktif madde miktarı % 0.4, inkübasyon sıcaklık ve süresi 50 °C'de 10 dk olarak belirlenmiştir. Kullanılan yüzey aktif maddeler içerisinde en yüksek geri kazanımın Tween-40 ile en düşük geri kazanımın ise Tween-20 ile sağlandığı belirlenmiştir. Yüksek basınçlı homojenizatör ile diğer dispersiyon yöntemlerine göre daha yüksek karotenoid kazanımı sağlanmıştır. En yüksek karotenoid kazanımının pH 8.2 civarında ve %5 tuz konsantrasyonunda elde edildiği görülmüştür. Portakal kabuğu ekstraktlarının antioksidan kapasitesi ve toplam fenolik madde miktarı üzerine yüzey aktif madde miktar ve çeşidinin herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to extract orange peel carotenoids with a water based system. With this aim, surfactant assisted microemulsion extraction technique was applied. In the presence of food grade surfactants having different HLB (Hydrophilic-lipophilic balance) values, carotenoids encapsulated in the micelles that dispersable in water. In this way, carotenoid extraction from orange pulp was managed. Total extractable carotenoid content and extraction efficiency were determined by successive extractions with water based system. The effect of liquefaction enzyme amount, surfactant type and ratio, pH, salt concentration and the intensity of preheating on carotenoid recovery were investigated. Different dispersion methods (high-speed crushing, high-pressure homogenization and sonication) were comperatively investigated for the carotenoid recovery. Total phenolic content and antioxidant capacity of extracts obtained by different rates of different surfactants were also determined. According to the results, it was determined that optimum enzyme concentration was 0.01%, surfactant ratio was 0.4%, incubation temperature and time were 10 min at 50 °C. Among the surfactants used, the maximum and minimum recoveries were obtained by Tween-40 and Tween-20, respectively. High-pressure homogenization provided the highest carotenoid recovery compared to the other dispersion methods. The highest carotenoid extraction values obtained at pH 8.2 and 5% salt concentration. It was elucidated that surfactant type and ratio had no effect on total phenolic content and antioxidant activity of orange peel extracts.