(a,n) nükleer reaksiyonları için yarı-ampirik astrofiziksel s-faktör formüllerinin geliştirilmesi
The development of semi-empirical astrophysical s-factor formulas for the (a,n) nuclear reactions
  1. Tez No: 444309
  2. Yazar: ERCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada 45Sc, 46Ti, 51V, 50Cr, 55Mn, 54Fe, 59Co, 62Ni, 63Cu, 68Zn, 69Ga, 70Ge, 75As, 76Se, 85Rb, 86Sr, 89Y, 92Mo, 100Ru, 103Rh, 107Ag, 106Cd, 113In, 116Sn, 121Sb, 130Te, 127I, 130Ba, 139La, 141Pr ve 150Nd hedef çekirdeklerinde (a,n) reaksiyonları için tesir kesitleri TALYS 1.6 nükleer reaksiyon kodu ve NON-SMOKER web tabanlı hesaplama kodu kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen teorik tesir kesiti değerleri, EXFOR nükleer veri kütüphanesinde var olan deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu hedef çekirdekler, yarı-ampirik astrofiziksel S-faktör formüllerini elde etmek ve test etmek için örnekleme ve test çekirdekleri olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Test çekirdekleri keyfi olarak 46Ti, 69Ga, 75As, 103Rh, 121Sb ve 130Ba olarak seçilmiş, diğer çekirdekler ise örnekleme grubunu oluşturmuştur. Daha sonra, örnekleme çekirdeklerinde matematiksel fit işlemi yapılarak (a,n) reaksiyonlar için yarı-ampirik astrofiziksel S-faktörü (Fit1, Fit2 ve Fit3) denklemleri elde edilmiştir. Bu denklemler kullanılarak test çekirdeklerinin S-faktör değerleri hesaplanmış ve literatürdeki değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, (a,n) reaction cross-sections have been calculated in 45Sc, 46Ti, 51V, 50Cr, 55Mn, 54Fe, 59Co, 62Ni, 63Cu, 68Zn, 69Ga, 70Ge, 75As, 76Se, 85Rb, 86Sr, 89Y, 92Mo, 100Ru, 103Rh, 107Ag, 106Cd, 113In, 116Sn, 121Sb, 130Te, 127I, 130Ba, 139La, 141Pr and 150Nd target nuclei with TALYS 1.6 and NON - SMOKER web-based code. Theoretical cross-sections were compared with available experimental values in EXFOR nuclear data library. These nuclei were divided into two groups as sampling and test nuclei to get and test of semi empirical equation of astrophysical S-factor formulas. 46Ti, 69Ga, 75As, 103 Rh, 121Sb and 130Ba have been selected arbitrarily as test nuclei, and other nuclei formed the sampling nuclei group. Then, astrophysical S-factor (Fit1, Fit2 and Fit3) semi-empirical equations obtain by using mathematical fit for the (a,n) reactions performed in the sampling kernel process. These semi-empirical equations have been used to calculate S-factor values of test nuclei to compare with values in literature.