Nükleer seviye yoğunluk parametrelerinin (233,234,235,236,237,238) U(g,f) fotofisyon tesir kesitlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of nuclear level density parameters on photofission cross sections of (233,234,235,236,237,238) u(g,f)
- Tez No: 444322
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, 20 MeV'e kadar foton gelme enerjileri için, nükleer seviye yoğunluk parametrelerinin (233,234,235,236,237,238) U(g,f) reaksiyonları için tesir kesitlerine olan etkisi incelendi. Farklı seviye yoğunluk modelleri için (233,234,235,236,237,238) U(g,f) reaksiyonlarının tesir kesitleri TALYS 1.6 bilgisayar programı ile hesaplandı. Bu hesaplamalar sonucunda ilk olarak, deneysel verilere en iyi uyumu sağlayan seviye yoğunluk modeli belirlendi. İkinci olarak, belirlenen bu modelin farklı seviye yoğunluk parametreleri için elde edilen teorik tesir kesitleri EXFOR veri bankasından alınan deneysel verilerle karşılaştırıldı. Böylece deneysel verilere en iyi uyumu sağlayan en iyi seviye yoğunluk parametreleri belirlenmiş oldu. Sonuç olarak, farklı seviye yoğunluk parametrelerinin tesir kesitlerinin hesaplanmasında etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nuclear level density parameters on the cross sections for the (233,234,235,236,237,238) U(g,f) reactions up to 20 MeV photon energy investigated. The cross sections of (233,234,235,236,237,238) U(g,f) reactions have been calculated by using different level density models in the TALYS 1.6 computer. Firsty, the level density model which gives closest result to the experimental data has been determined. Then, cross sections obtained for different level density parameters of this model have been compared with experimental data from the EXFOR database. Thus, the best level density parameters have been determined which cross section results to fit to experimental results. As a result, it has been shown that level density parameters are effects on the calculation of cross sections.