Metrik uzaylarda bazı sabit nokta teoremleri ve uygulamaları
Some fixed point theorems on metric spaces and their applications
  1. Tez No: 444330
  2. Yazar: ÖZLEM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezde gerekli olan kavramlar ve tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, öncelikle 𝐹𝐹 −büzülme kavramı verilerek ilk alt bölümde 𝐹𝐹 −büzülme yardımıyla Hausdorff metrik ve 𝛥𝛥 −metrikimsi fonksiyonu kullanılarak bazı sabit nokta teoremleri çalışılmıştır. Bir sonraki alt bölümde graf ile donatılmış metrik uzaylarda yine sırasıyla 𝐹𝐹 −büzülme ve hemen hemen büzülme kullanılarak bazı sabit nokta teoremleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains concepts and definitions which are needed throughout the thesis. In the third chapter, firstly we give concepts related to 𝐹𝐹 −contraction and then in subsection some fixed point theorems are studied with Hausdorff metric and 𝛥𝛥 −distance with the aid of 𝐹𝐹 −contraction. In another subsection of this chapter, some fixed point theorems with 𝐹𝐹 −contraction and almost contraction on a metric space endowed with a graph are studied.