Analysis of the loads and difficulties in IPv4 to IPv6 transition
IPv4'ten IPv6'ya geçişin yüklerini ve zorluklarının analizi
- Tez No: 444346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA ZARE HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde IPv4'ten IPv6'ya geçişin yükleri ve zorlukları analiz edilmiştir. IPv4 adreslerinin tükenmesi nedeniyle IPv6 geçişi kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle bütün tarafların özellikle altyapı sağlayıcılar, internet servis sağlayıcılar, donanım üreticileri, yazılım geliştirenler ve hükümetlerin kendilerini bu geçişe hazırlaması gerekmektedir. Bu tezde tüm tarafların geçiş öncesi ve sonrası yükümlülükleri ve geçişin zorlukları detaylıca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on analysing of the loads and difficulties in IPv4 to IPv6. Due to the depletion of the IPv4 addresses, IPv6 transition is inevitable. Therefore all parties especially network providers, ISPs (Internet Service Providers), hardware manufacturers, software developers and goverments need to prepare itself to this transition. In this thesis obligations of all parties before and after the transition and difficulties of the transition are described in details.