Analysis of iraqi houses and palaces in three different periods and aspects to be transferred to modern built environment
Irak evlerinin ve saraylarının üç farklı dönemde içerisindeki analizi ve modern bina ortamlarına aktarılacak kimlik yönleri
- Tez No: 444363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Irak, topraklarında iki büyük medeniyetin kurulmuş olduğu bir ülkedir. Birinci medeniyet, medeniyetlerin beşiği Mezopotamya ve ikincisi ise Abbasi Dönemindeki İslam İmparatorluğudur. Irak iki kez bu büyük medeniyetlerle dünyaya hükmetmiştir. Ülke için üzücü ve talihsiz olan şey ise, inşa edilen binaların kimliklerinin bu iki büyük medeniyete ait olmaması ve onlarla herhangi bir bağlatışının bulunmamasıdır. Bu durum, bu çalışmanın yapılmasına, Irak evlerinin kimliklerine ve köklerine ait özelliklerini, eşsizliklerini ve karakteristiklerini incelenmesine teşvik eden ana sebep olmuştur. Evler yaşam tarzının aynası ve kültürümüzün yansımasıdır, ev tüm alışkanlıklarımızın temsilcisidir, bundan dolayı evler aslında köklerimizdir. Evlerle yaşam tarzı arasındaki ilişki eskiye uzanmaktadır, geçmişten bu yana tüm evler din, töre, mahremiyet, özel hayat, aile yapısı ve çevre gibi yaşam tarzlarını gösterir ve yansıtırlar. Evler yaşam tarzını gösterdiklerinde, bir taraftan evler kendi aralarında diğer taraftan mekan ve zaman arasında daha fazla ilişkiye sahip olmaktadırlar. Sonuç olarak, mekanın ve zamanın ruhunu taşımayan herhangi bir bina melez olabilir ve bu medeniyeti temsil etmez. Araştırma, erken Mezopotamya dönemi ve erken İslam İmparatorluğu Abbasi Dönemi ve Irak Cumhuriyeti'nin kurulması ile Osmanlı işgalinin sonu arasındaki dönem olmak üzere üç dönemde, yaşam tarzının Irak'taki evlerin tasarımında nasıl bir etkiye sahip olduğu üzerinedir. Araştırma, yaşam tarzı ve ev inşaatları tarihinin çalışmasına, incelenmesine ve gelenek, lehçe, kimlik, özellik ve karakteristik açıdan Irak mimarisinden ders alarak modern evlere uygulanmak üzere bu üç dönemi karşılaştırmaya dayalıdır. Çalışma, geleneksel Irak evlerinin sürdürülebilir olduğunu ve bazı değişikliklerle modern tasarımlara uygun olacağı sonucuna varmaktadır. Geleneksel malzemeler modern ortamlar için uygundur. Birçok özellik modern evlere de uygulanabilir. Çalışma, dinin mimari üzerinde çok küçük bir etkisinin olduğunu veya hiçbir etkisinin olmadığını kanıtlamaktadır. Örneğin, bu üç dönemde de, birkaç aynı mimari unsur kullanılmıştır ve bu unsurlar iklime uygundur. Sade Irak tarzı, Irak evlerinin kimliğini korumayı sürdürmelidir. Tasarımcılar, melez karışımları takip etmeli ve onları kullanmaktan kaçınmalıdır, onun yerine, zamansal ve mekânsal ruha hitap eden modern evlerin de kullanımlarını düşünmelidirler.
Özet (Çeviri)
Iraq is a country where two great civilizations have been established: Mesopotamia, which is considered to be the cradle of civilizations, and the Islamic Empire, which has been established in Abbassid period. Iraq ruled the world two times through these two greatest civilizations. It is unfortunate, sad and inappropriate for this land to produce buildings with identity that does not belong or connect to these two civilizations. This is the main incentive that leads the research to study and analyze the root and identity of hallmarks, features, uniqueness, and characteristics of Iraqi houses. Houses are a mirror of our lifestyle, a reflection of our culture, and a representative of all our habits. In this way, houses are related to our roots. The relationship between houses and lifestyle is so old that, and through the ages, houses represent and reflect lifestyle factors such as, religion, manners, privacy, social structure, family structure, and environment. When houses represent lifestyle, there will be stronger relationship between houses and their spatial and temporal aspects. As a result, any building that does not carry the spirit of place and time will be a hybrid, and eventually, not related to one of those civilizations. The research focused on how lifestyle influences the design of house, in Iraq, through three different periods: Mesopotamia period, Abbassid period, and the period between the ends of Ottoman occupation until the establishment of Iraqi Kingdom. The research depends on studying and analyzing the history of lifestyle and houses' structure. And then comparing these three periods to learn lessons from Iraqi architecture in terms of traditional and vernacular identity, features, traits, and characteristics in order to evaluate modern houses. The study concludes that traditional Iraqi houses are sustainable and suitable for modern design with some changes. Traditional materials are appropriate for modern environment. Several features can be applicable to modern houses. The study proved that religion had minor or no effects on the design of houses. For example, during these three periods, same several architecture elements have been used and these elements are climate-friendly. Pure Iraqi style must be followed to keep the identity of Iraqi houses. In modern houses, designers must diagnose and eliminate hybrid elements, and instead they should use those that can articulate temporal and spatial spirit of our civilization.