Renovation and reclamation of old buildings in İstanbul: The case of Borusan music house in Beyoğlu
İstanbul'da eski yapıları yeniden kazanma örneği: Borusan Müzik evi
- Tez No: 444366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışmasında, kültür ve sanatın başkenti İstanbul'da 18. ve 19.yy'dan günümüze gelen taşınmaz eserlerin, yeniden işlevlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan mekânsal değişim üzerinde durulmaktadır. Seçilen araştırma alanı, 2007 yılında Borusan Holding tarafından kurumsallaştırılan ve Gökhan Avcıoğlu önderliğinde yeniden işlevlendirilen, İstiklal Caddesi üzerindeki Borusan Müzik Evi'dir. Bu araştırma alanına zemin hazırlamak için, bulunduğu kentin tarihindeki kırılma noktaları, kanunlar, ilkeler, yönetmelikler araştırılmakta ve örnek yapılarla analizleri yapılmaktadır. Borusan Müzik Evi ve diğer örnekler kurumsal şirketler ile mimari ofislerinin bir araya gelmesiyle kentlerin kültür seviyelerini arttıran işler ortaya konulabildiğini göstermektedir. Bu tezin savunduğu durum, yapıların eski hallerine benzetilerek yenilenmesinden yana bir tutum yerine, eski yapının işe yarayan her bir parçasının tutulması, yeni yapılan eklemelerin ise eski yapıya zıt karakterde olması gerektiğidir. Bu sayede, eski ile eklenti arasındaki yüzyıl farkının gizlenmesi yerine, dürüst bir şekilde ortaya konulması sağlanmaktadır. İstanbul'daki eski yapıların eldeki teknolojik imkânlar kullanılarak nasıl modernleştirildiği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the re-functioning of 18th and 19th century's buildings, within this perspective, Borusan Music House on İstiklal Avenue, which was commissioned by Borusan Holding and re-functioned by Gökhan Avcıoğlu in the year 2007. This thesis also contains a research of laws, principles and regulations of the city as well as a review of similar re-functioning works in İstanbul. Borusan Music House and the other examples show us that they made works which increased cities' cultural levels by combining corporations and architectural offices. This new perspective requires, instead of renovation by making the new building look similar to the old building, preservation of all functional elements of the old building and to give an exact opposite character to the new additions. So instead of concealing the differences between the old and the new, this approach requires them to be honestly exposed. There are numerous examples of such modernization by use of latest technology in old buildings in İstanbul.