Ebe ve hemşirelerin ana çocuk sağlığı konusunda bilgi düzeylerinin saptanması
Defining the level of knowledge of nurses and midwifes about mother and children health
- Tez No: 44438
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
41 5. ÖZET Ebe ve hemşirelerin ana çocuk sağlığı konusunda bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanan araştırmaya Van İl merkezinde çalışan toplam 93 ebe ve hemşire alınmıştır. Veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma kapsamına giren 93 ebe ve hemşirenin %53'ü ebe, %28'i hemşire, %13'ü ise ebe-hemşire olarak görev yapmaktadır, %3.3'ü Sağlık Okulu, %86'sı Sağlık Koleji veya Sağlık Meslek Lisesi, %10.8'i ise Sağlık Meslek Yüksek Okulu mezunudur. Ebe ve hemşirelerin %76.3'ü en az bir kurstan geçmiştir. Ebe ve hemşirelerin çocuk izleme bilgi düzeyi açısından 63 kişi (%67.7) başarılı, çocuk beslenme bilgi düzeyi açısından 41 kişi (%44.1) başarılı, ve ana sağlığı bilgi düzeyi açısından ise 76 kişi (%81.7) başarılı bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre meslekte çalışma süreleri ile bilgi düzeyleri açısından olumlu bir ilişki vardır. Ebe ve hemşirelere uygulanan hizmetiçi eğitimler bir ölçüde bilgi artışı sağlamakla birlikte istenilen düzeyde değildir. Ebe ve hemşirelerin bilgi gereksinimleri doğrultusunda daha etkin bir biçimde hizmetiçi eğitimlerinin sağlanması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
42 6. SUMMARY DEFINING THE LEVEL OF KNOWLEDGE OF NURSES AND MIDWIFES ABOUT MOTHER AND CHILDREN HEALTH To estimate knowledge levels mother-child health of midwife and nurses. In our study 93 midwife and nurses have included totally in Van city centre. Data were collected by questionnaire method. In this study 53 % midwife, 28 % nurse and 13 % midwife-nurse of worked 93 midwife and nurse totally. Of midwifes and nurses, 3,3 % school of health, 86 % college health and 10,8 % high school of health finished. At least 76,3 % midwife and nurse have ettended in a course. 63 (67,7 %) midwife and nurse were successful on child health knowledge levels, 41 (41,1 %) midwife and nurses were successful on child feeding knowledge levels and 76 (81,7 %) midwife and nurses were successful on mother health knowledge level. According to studies results, there is a positive relation on time of employment and knowledge levels. In service education given to midwife and nurses, there is alittle increase on knowledge level but the education is not enough in this matter. Midwife and nurses should be educated actively according to needed knowledge level so as to increase in service education.