Modeling and analysis of an intelligent controlled micro grid power system
Akıllı denetimli bir mikro şebeke güç sisteminin modellemesi ve analizi
  1. Tez No: 444391
  2. Yazar: YOUSSEF HAICAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mikro-şebekeler yaşanan ekonomik ve çevresel sorunlara makul bir çözüm getirebilir. Ada mod durumunda mikro-şebekeler yük ihtiyaçlarını yüksek kaliteli yeterli miktarda güç sağlamalıdır. Şebekeye bağlı modunda, fazla enerji alınıp ve verimli bir şekilde saklanırken mikro-şebekeler mümkün olduğunca ekonomik olarak çalıştırılmalıdır. Güç kalitesi mikro-şebekelerin özelliklerini baskın bir şekilde etkileyen önemli bir faktördür. Bütün olarak mikro-şebeke çıkış istikrarının belirlenmesi önemli bir parça olarak ileri çıkar. Bu tezde hem şebekeye bağlı hem de ada modlarında mikro şebekeler düşünülmüştür. Genel sistem modeli ulusal şebeke ve fotovoltaik, rüzgar türbini, dizel motor, yakıt pili, mikro-türbin ve pil depolama sistemi gibi mikro-şebeke elemanlarından oluşur. Akıllı bulanık mantık kontrolü ve yüksek performanslı dq vektör kontrolü mikro-şebekenin şebekeye bağlı ve adalara modlarda verimli bir şekilde kontrol edilmesi için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to economic and environmental issues micro-grids come to give a reasonable solution. Micro-grids should provide a sufficient amount of power with high quality to cover load requirements in island mode of operation. In grid-connected mode, micro-grids should be operated as economically as possible while abundant energy should be captured and stored efficiently. Power quality is an important factor as it strongly affects the properties and characteristics of the micro-grid. It brings forward a paramount part of determination of stability of output the overall micro-grid. In this paper both grid connected and islanded modes for micro-grid operation have been considered. The overall system model consists of the utility grid and the micro-grid elements such as photovoltaic, wind turbine, diesel engine, fuel cell, micro-turbine, and battery storage system. Intelligent fuzzy logic control and high performance dq vector control are designed to efficiently control the micro-grid both in grid-connected and islanded modes of operation.