Kür şeklinin yüksek performanslı betonların mekanik özelliklerine etkisi
The effect of curing sytem on mechanical properties of high performance concretes
  1. Tez No: 283522
  2. Yazar: ENGİN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Ultra yüksek performanslı beton olarak da bilinen Reaktif Pudra Betonu (RPB), yalnızca yüksek basınç dayanımına sahip bir beton olmayıp, diğer mekanik özellikleri ve dayanıklılığı ile de ön plana çıkan ve kullanımı gün geçtikçe artan bir malzemedir. Reaktif pudra betonu liflerle güçlendirilmiş, çok düşük su/çimento oranında, çimento ve silis dumanı karışımının yeni nesil süperakışkanlaştırıcı kullanılarak ince öğütülmüş kuvars tozuyla karıştırılması sonucu elde edilen yüksek dayanımlı kompozit bir malzemedir.Yüksek performanslı çelik tel donatılı çimento esaslı kompozitler mükemmel darbe dayanımı özelikleri ile askeri yapılarda, depreme karsı stratejik yapılarda, nükleer santrallerde, nükleer atıkların depolanması için inşa edilen depolarda ve betonarme yapıların güçlendirilmesinde, ayrıca küçük ve orta büyüklükte prefabrike elemanların üretilmesinde kullanılmaktadırlar.Bu çalışmada, 250 MPa'a varan basınç dayanımıyla, iki tip çelik lif kullanılarak, 4 farklı tipte reaktif pudra betonları üretilip, 16 saat nemli ortamda beklettikten sonra; otoklavda 1 MPa, 2 MPa ve 3 MPa basınç altında; 4, 6, 8, 10, 12 ve 24 saat boyunca kür yapılmıştır. Şahit numuneler ise, 7, 14, 21 ve 28 günlük standart su kürüne tabi tutulmuştur. Daha sonra numunelere eğilme ve eğilme sonrası basınç deneyleri uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar değerlendirilerek optimum kür süresi belirlenmiş ve optimum sürede kür yapılmış örneklerin kırılma enerjileri belirlenmiştir ve seçilen örneklerin mikro yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A type of high cement based concrete, known as Reactive Powder Concrete (RPC), is a distinguished composite with its high, mechanical properties and durability properties. Reactive powder concrete; has very low water/cement ratio and reinforced with steel fibers, is usually produced by mixing hyperplasticizers with cement, silica fume and quartz sand. The quartz, used in the mixture is very fine which leads to minimization of micro spaces in the system.Ultra high performance concretes are generally used in military structures, strategic structures, nuclear power plants, storage areas for nuclear wastes, strengthening of reinforced concrete structures due to their superior properties. They are also promising composites for prefabrication of small and medium size high quality precast elements.Four different types of RPC?s, that have compressive strength values up to 250 MPa, have been produced by using 2 types of steel fiber and silica fume within the scope of this study. These specimens were kept in a humid environment for 16 hours after casting. After demolding, these specimens were placed in an autoclave and cured in 1 MPa, 2 MPa and 3 MPa pressure for 4, 6, 8, 10, 12 and 24 hours. Arbitration specimens cured in 7, 14, 21 and 28 days in standard water curing. After the curing procedure, flexural and compressive strength of all composites were determined. Optimum curing pressure and period are chosen based on test data. The fracture energies of some composites produced within optimum conditions were computed. Also, microstructures of these RPC?s were investigated.