High Strength Glass Fiber Reinforced Concrete (GFRC) Corbels
Cam Lif Katkılı Yüksek Mukavemetli Betonarme Kısa Konsollar
- Tez No: 444400
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, YRD. DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı cam liflerin yüksek mukavemetli betonarme kısa konsolların mekanik davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma cam lif katkılı yüksek mukavemetli kısa konsolların davranışını araştıran ilk deneysel çalışmadır. Toplamda 9 adet basınç mukavemeti değeri yaklaşık 100 MPa olan çift kollu cam lif katkılı yüksek mukavemetli betonarme kısa konsol üretilmiştir. Bu kısa konsollar, net açıklık ve lif oranı değiştirilerek göçme oluşuncaya kadar dikey olarak yüklenmiştir. Bütün kısa konsollar aynı boyuttadır ve aynı donatı oranına sahiptir. Deney sonuçları, numunelere cam lif eklenmesinin yük taşıma kapasitelerini ve sünekliklerini önemli derecede geliştirdiğini göstermektedir. Çatlak oluşumu cam lif katkılı numunelerde düz betonarme olan numunelere göre daha yavaş oluşmaktadır. Ayrıca, cam lif katkılı kısa konsolların göçmeden sonraki çatlak genişliklerinin cam lif katkılı olmayan numunelere kıyasla daha küçük olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum kısa konsol tasarımında istenen bir özellik olan uzun servis ömrünü sağlamaktadır. Ancak, cam lif katkılı olsa bile kısa konsolların göçmesi ani olmaktadır. Ayrıca deney sonuçları net açıklık artışının hem cam lif katkılı hem de cam lif katkısız numunelerde önemli bir yük taşıma kapasitesi kaybına neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the effect of glass fiber on the mechanical behavior of reinforced concrete corbels. This study is the first experimental investigation that describes the behavior of high strength glass fiber reinforced concrete corbels. A total of 9 double sided corbels has been made of high strength concrete with a compressive strength of approximately 100 MPa. These specimens were loaded with vertical load until failure in which the shear span, and the fiber percentage were varied. All corbels have the same size and reinforced with the same main reinforcement. Test results show that the addition of glass fiber to the specimens enhanced the bearing capacity of corbels and improved the ductility remarkably. The cracking of glass fiber reinforced specimens were slower compared to the plain specimens, moreover, the fibrous corbels has much smaller crack width as compared to corbels without glass fiber this reduction leads to long service life which a desirable characteristic in corbels design. However, the mode of failure of corbels was sudden even after the addition of glass fiber. In addition, the results indicate a significant reduction in the strength of the specimens with and without glass fiber as the shear span increased.