Effects of aluminum CNC milling waste on some geotechnical properties of a clay
Alüminyum CNC makina atıklarının bir kilin bazı geoteknik özelliklerine etkisi
- Tez No: 444401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada bir kilin alüminyum CNC makınası atıklarıyla (Al-CNCmw) iyileştirilmesi araştırılmaktadır. Çalışmada Kaliforniya Taşıma Oranı (KTO), Serbest Basınç Dayanımı (SBD), sıkıştırma ve konsolidasyon gibi farklı deneyler yapılmıştır. Ağırlıkça %5, %10, %15, ve %20 karışım oranlarında hazırlanan kil-Al-CNCmw karışımları maksimum kuru birim hacim ağırlık ve optimum su muhtevasında sıkıştırılarak ilgili deneylere tabi tutulmuşlardır. Elde edilen laboratuar sonuçlarına göre; Al-CNCmw eklenen kil örneklerine ait şişme oranlarında azalma olmuştur. En yüksek SBD değeri %15 Al-CNCmw karışım oranında tespit edilmiştir. Ayrıca artan Al-CNCmw değerine bağlı olarak geçirimlilik (k), konsolidasyon katsayısı (Cv) ve sıkışma indeksi (Cc) değerlerinde artma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the use of Aluminum CNC Milling Waste (Al-CNCmw) as a stabilizer material in clayey soil. Various tests, including Compaction, California Bearing Ratio (CBR), Unconfined Compressive Strength (UCS), and Consolidation were carried out. Clay and Al-CNCmw mixtures at various rates (5%, 10%, 15%, and 20% by dry weight) were tested at optimum moisture content and maximum dry density values of the mixtures. The laboratory test results indicated that the behavior of clay greatly affected by adding Al-CNCmw as stabilizer. The results have shown that, the CBR increased and the swelling decreased by increasing Al-CNCmw, and clay with 15% Al-CNCmw has the highest UCS value. In addition, the Consolidation tests was demonstrated that, the coefficient of permeability (k) and coefficient of consolidation (Cv) decreased, while compression index (Cc) increased by increasing the amount of Al-CNCmw content in the mixture.