Effect of using pvc powder on the fresh and rheological behavior of self-compacting concrete
Pvc tozu kullanımının kendiliğinden yerleşen betonun taze ve reolojik özelliklerine etkisi
- Tez No: 444406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez PVC toz kullanımın kendiliğinden yerleşen betonun (SCC), taze ve reolojik özelliklerine PVC toz etkisini incelemektedir. Bu amaçla, su/bağlayıcı oranı 0,35 ve toplam bağlayıcı miktarı 550 kg/m3 olan kendiliğinden yerleşen beton tasarımı yapılmıştır. Bütün karışımlarda Portland çimentosu (PC) ile PVC ağırlıkça yer değiştirilerek, 0%, 5%, 10%,15%, 20% ve 25% oranlarında kullanılmıştır. Toplamda 6 karışım tasarlanmış olup işlenebilirlik özellikleri yığılma akışı çapı, T50 yığılma akış zamanı, V-hunisi akış süresi ve L-kutu yükseklik oranı testlerinin yardımlarıyla incelenmiştir. SPC karışımlarının reolojik davranışlarıda ICAR reometre düzeneği kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, PVC tozu içeren betonun 56 günlük basınç dayanıkları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre SCC içine PVC tozunun kullanımının SCC karışımlarının taze ve reolojik özelliklerini önemli ölçüde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Current study is aimed to find out the effect of using PVC powder on the fresh and rheological properties of self-compacting concrete (SCC). Self-compacting PVC powder concrete (SPC) mixtures were designed with a total binder content of 550 kg/m3 and at a water-to-binder (w/b) ratio of 0.35. Portland cement (PC) was replaced with PVC powder with replacement levels of 0%, 5%, 10%,15%, 20% and 25% by weight in all SPC mixtures. Totally six mixtures were designed and their workability properties were investigated in terms of slump flow diameter, T50 slump flow time, V-funnel flow time, and L-box height ratio. Additionally, the rheological behavior of the SPC was evaluated by using the ICAR rheometer apparatus. Moreover, 56-day compressive strengths of self-compacting concretes containing PVC powder were also examined. From obtained results it can be seen that the utilization of PVC powder into SCC significantly influenced the fresh, rheological and compressive strength characteristics of the SCC mixtures.