Pardosa (Araneae: Lycosidae) cinsi örümceklerde DNA barkod çalışmaları
Identification of Pardosa genus (Araneae: Lycosidae) with DNA barcode analyses
- Tez No: 444405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİLE AKPINAR, YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep iline ait 9 ilçeden toplanan Pardosa cinsi (Şahinbey, Şehitkâmil, Nizip, Oğuzeli, Karkamış, Yavuzeli, Araban, Nurdağı, İslahiye) (Araneae: Lycosidae) örümcekleri morfolojik ve moleküler yönden araştırılmıştır. 2014 yılı Şubat-Eylül ayları arasında yakalanan 78 örnek incelenmiştir. Örümceklerin morfolojik çalışmaları neticesinde sadece erginleri içeren 4 tür (Pardosa proxima (C.L.Koch, 1847), P. tatarica (Thorell, 1875) , P. italica Tongiorgi, 1966, P birmanica Simon, 1884 ) elde edilmiştir. Pardosa örümcekleri, yavru ve erginleri dâhil mitokondriyal gen bölgesi olan sitokrom c oksidaz I (COI) genin 'barkod'kısmı ile moleküler çalışmalar gerçekleştirilmiş ve aynı türler elde edilmiştir. Morfolojik veriler moleküler veriler ile uyuşmuştur. Çalışma neticesinde Pardosa birmanica Türkiye örümcek envanteri için yeni bir kayıt olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'de ilk kez örümcekler, morfolojilerinin yanısıra DNA barkotlanması açısından da araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, spiders of the genus Pardosa (Aranae: Lycosidae) collected from 9 locations (Şahinbey, Şehitkâmil, Nizip, Oğuzeli, Karkamış, Yavuzeli, Araban, Nurdağı, İslahiye) in Gaziantep province were characterized using morphological and molecular methods. Between the months of February-September 2014, 78 samples were analyzed. On the basis of morphological study of only the adult individuals, 4 species (Pardosa proxima (C.L.Koch, 1847), P. tatarica (Thorell, 1875), P. italica Tongiorgi, 1966, P. birmanic Simon, 1884) were identified. Molecular analysis of the barcode region of the mitochondrial cytochrome c oxidase I (COI) gene in both adult and juvenile specimens was carried out and revealed the same species. The morphological and molecular data were consistent with each other. As a result of this study, Pardosa birmanica was newly registered to the Turkey spider inventory. This is the first time that morphological analysis has been combined with DNA barcoding for spiders in Turkey.