Dam modeling and simulation of flow through bottom outlets
Baraj modellemesi ve dip savaklardan geçen akımın simülasyonu
  1. Tez No: 444421
  2. Yazar: YOUNIS SAIDA SAEEDRASHED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı büyük ölçekli Badush barajı olarak adlandırılan önleyici bilgisayar ortamında sayısal modelini üç gelişmiş teknik kullanarak modellemektir: bunlar hesaplamalı akışkanlar dinamiği, coğrafi bilgi sistemleri, bilgisayar destekli tasarım. Bu tekniklerin kullanılması, yapılan tasarımların iyileştirilmesi ve performanslarının arttırılması için akım değerlerinin daha doğru hesaplanmasına ve teknik kararların alınması yönünde mühendis ve araştırmacılara faydalı olacaktır. Digital arazi modeli ve basılı verilerin kalitesi oluşturulan sayısal model ve performansı üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada 11 ve 30 m çözünürlüğe sahip dijital yükseklik verileri hidrolik hesaplamalarda kullanılmıştır. Bunların yanında, doğru basılı verilerin kullanılması büyük ölçekli barajların geometric şekillerini oluşturmada etkili olmuştur. Bu çalışmada, her zaman fiziksel model çalışması ile belirlenen beton barajın memba tarafındaki taşkın ve normal su seviyeleri iyileştirilmiştir. Aynı zamanda sayısal modelden elde edilen akım karakteristikleri fiziksel model ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar sayısal model sonuçları ile fiziksel model sonuçlarının birbirlerine yakın olduğunu göstermiştir. Bu nedenle tasarlanan bilgisayar modelinin ve yapılan diğer ilgili çalışmaların modelin verimliliğini ve geçerliliğini ispat etmektedir. Ayrıca bu çalışmada etkili ve doğru jeomorfolojik ve taşkın analizleri dijital arazi modeli temel alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to create computational model for the large scale repulse dam called Badush dam by using three advanced techniques; computational fluid dynamics, geographical information systems, and computer-aided design. These techniques can manage to integrate and interact in order to enable engineers and researchers to evaluate flow characteristics accurately and make some technical decisions related to modification in design and improvement in performance. The quality of the digital terrain model and stereo-lithographic data has a significant role in the accuracy of the created computational model and its performance. In this study, digital elevation model with 11 m resolution for hydraulic calculations and 30m resolution for hydrologic calculations were used. Besides, the use of accurate stereo-lithographic with zero bad edges has made a development in representing the geometric shape of the large scale dam. In this study, design flood level and normal water level at the upstream of the concrete dam structure were modified, which they already calculated through the physical model as well. Also, comparison between computational model and physical model through the measurements of flow characteristics are performed. The results show that the obtained measurements are close to each other in both cases. This proves the validation and efficiency of the designed computational model for assessing physical model and performing additional related studies. In accordance with this study, geomorphologic analysis and flood plain analysis based on the digital terrain model are performed effectively and accurately.