Clay soil stabilization with waste soda lime glass powder
Kil zeminin öğütülmüş atık soda şişe camı tozu ile iyileştirilmesi
  1. Tez No: 444422
  2. Yazar: ARAM AL-KAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada öğütülmüş atık soda şişe camının (ÖASŞC) kille karıştırılması durumunda kilin geoteknik özelliklerinin iyileşmesine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan kil Irak'ın Süleymaniye kentinde elde edilmiştir. Atık soda şişeleri öğütülerek 200 nolu elek altında kalan kısmı kilin kuru ağırlığının %3, 6, 9 ve 12 oranlarında kile katılmıştır. ÖASŞC kille yukarıda verilen oranlarda karıştırıldıktan özgül ağırlık, kıvam limitleri, serbest basınç dayanımı, şişme ve CBR testleri yapıldı. Serbest basınç dayanımı yapılmadan önce numuneler üç, yedi ve 28 küre tabi tutuldu. CBR deneyleri numuneler dört gün suda bekletildikten sonra yapıldı. Deney sonuçları ÖASŞC kile karıştırılmasının kilin kıvam limitleri ve mukavemeti üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösterdi. Karıştırılan her orandaki ÖASŞC kilin optimum su muhtevasında, likit ve plastik limitinde, şişmesinde kayda değer azaltmalara sebep olduğu gözlendi. Ayrıca, katılan atık katkı maddesi kilin maksimum kuru birim hacim ağırlığını ve CBR oranını artırmıştır. Deney sonuçlarından kürleme süresinin mukavemeti artırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with an intention to observe any sign of improvement of clayey soil due to addition of waste soda lime glass powder (WSLGP). The clay used in the study was collected from Sulaymaneyah city, Iraq. Waste soda lime glass powder was crushed and sieved through number 200 (75 μm) sieve was stabilizer. WSLGP mixed with clay in varying proportions namely 3%, 6%, 9%, and 12% in dry weight of clay. In order to investigate the effect of WSLGP on strength and consistency of clay, specific gravity, atterberg limits, compaction, unconfined compressive strength (UCS), swelling, and California bearing ratio (CBR) tests were carried out on the mixtures. Three different curing times was used for the mechanical tests. All samples were cured in the air. 3, 7, and 28 days of curing were applied for unconfined compression test samples. CBR tests were carried out after 4 days of curing. The test results indicated that the addition of WSLGP into clay has a significant effect on the strength and consistency of clay. It was found that there was an apparent reduction in optimum moisture content, liquid limit, plastic limit, plasticity index, and swelling of clay for all percentages of WSLGP. Whereas, it was found that same additive caused increase in maximum dry density, and CBR value for all percentages. The test results also showed that curing time has a positive effect on compressive strength. In general, it was found that geotechnical parameters of clay soil are improved substantially by the addition of waste soda lime glass powder into clay.