β-diketondan türetilen ligandların Cu(II), Eu(III) ve Tb(III) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve fotolüminesans özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation photoluminescence properties of Cu(II), Eu(III) and Tb(III) complexes derived from β –diketone ligands
- Tez No: 444432
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Avobenzen bir diketon benzen türevidir. β-diketonlar çözücü içerisinde genellikle enol formda gözlenmektedir. Keto form genellikle UVB bölgesinde absorbans gösterirken, enol tautomer formu UVA bölgesinde güçlü absorbans gerçekleştirmektedir. Avobenzen, güneş kremlerinde UV ışığı engellemek için temel bileşiklerden bir tanesidir. Bu çalışmada, β-diketon yapısında olan bazı avobenzen türevlerinin p-fenilendiamin ile tepkimesinden yeni dört dişli Schiff bazları (L1H2, L2H2 ve L3H2) sentezlenmiştir. Elde edilen bu ligandlar ile Cu(II) asetat tuzu kullanılarak oktahedral ve kare düzlem yapısında binükleer kompleksler sentezlenmiştir. Ayrıca β-diketon türevi bileşikler ile 1,10-fenantrolin tepkimesinden Eu(III) ve Tb(III) tuzları ile lantanit kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H ve 13C NMR, UV-Vis, LC-MS/MS gibi spektroskopik ve TGA/DTA gibi termal yöntemlerle belirlenmiştir. Spektral tekniklerin yanı sıra elementel analiz, manyetik duyarlılık ve elektrolitik iletkenlik tekniği de kullanılmıştır. Ayrıca L2H2 ligandının ve bazı lantanit komplekslerinin kesin yapılarının belirlenmesinde X-ışını tek kristal kırınım yöntemi kullanılmıştır. Sentezlenen bütün bileşiklerin fotolüminesans özellikleri, katı halde alınarak uyarılma ve yayınım değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Avobenzone is a diketone benzene derivative. Generally the enol form is observed in solution for β- diketones. The enol tautomer of these forms absorbs strongly in the UVA region whilst the keto forms generally absorb in the UVB region. To block UV light of avobenzone is one of the fundamental compounds in sunscreen. In this study, new tetradentate Schiff base ligands (L1H2, L2H2 and L3H2) were synthesized with the reaction of p-phenylenediamine and some avobenzone derivative containing β-diketone structure. The square planar and octahedral structural binuclear complexes have been synthesized by using the acetate salt of Cu(II) and the obtained ligands. Also, lanthanide complexes including Eu(III) and Tb(III) salts, 1,10-phenanthroline and compounds of β-diketone derivatives were obtained. The structures of synthesized compounds were determined using spectroscopic techniques such as FT-IR, 1H and 13C NMR, UV-Vis, LC-MS/MS and by thermal method such as TGA/DTA. In addition to spectroscopy techniques elemental analysis, magnetic susceptibility and electrolytic conductivity were used. X-ray diffraction method have been used for exact structures of L2H2 ligand and some of lanthanide complexes. All of the compounds synthesized by the method of solid-state photoluminescence excitation and emission values were determined.