Symmetrical push-pull chromophores with multi-acceptor cores
Çoklu alıcı çekirdeklerine sahip simetrik it-çek tipi kromoforlar
  1. Tez No: 998070
  2. Yazar: FURKAN MELİH GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Doğrusal olmayan optik (NLO) malzemelerin çevresel sürdürülebilirlikleri nedeniyle artan çeşitliliği, optoelektronik araştırma alanı için büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda çeşitli moleküler tasarımların geliştirilmesine rağmen, organik doğrusal olmayan optik malzemelerin D-π-A-π-D geometrisi üzerine yapılan sınırlı sayıda çalışma, bu tür yapıların daha fazla araştırılması için motive edici bir faktör olmuştur. Sentez planında, β-diketondan türetilen BF2 kompleks yapıları temel alıcı çekirdek olarak seçilmiş ve çeşitli elektronca zengin alkinler kullanılarak Sonogashira çapraz kenetlenmeleri kullanılarak sentezlenmiştir. Donör-π-Akzeptor1-π-Donör motifini içeren sonuçtaki yapılar daha sonra Donör-π- Akzeptor1-π-Akzeptor2-π-Akzeptor1-π-Donör (D-π-A1-π-A2-π-A1-π-D) tipinde yeni bileşiklere dönüştürülmüştür. Elde edilen ürünlerdeki konjugasyonun artması, molekül içi yük transferini geliştirmek ve moleküllerin ikinci dereceden NLO özelliklerini geliştirmek için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing diversity of nonlinear optical (NLO) materials, driven by their environmental sustainability, is of great importance to the field of optoelectronic research. The limited number of studies on the D-π-A-π-D geometry of organic nonlinear optical materials, despite the development of various molecular designs in recent years, has served as a motivating factor for further research into such structures. In the synthesis plan, BF2 complexes derived from β-diketones were selected as the basic acceptor core and were synthesized via the Sonogashira cross-coupling reaction using various electron-rich alkynes. The resulting structures containing the donor-π-acceptor-π-donor motif were subsequently transformed into new compounds of the type Donor-π-Acceptor1-π-Acceptor2-π-Acceptor1-π-Donor (D-π-A1-π-A2-π-A1-π-D). The extension of conjugation in the resulting products was designed to enhance intramolecular charge transfer (ICT) and increase the second-order NLO responses of the molecules.