Süperkritik akışkan depozisyon tekniğinde kullanılabilir öncül sentezi ve öncüllerin partikül morfolojisine etkisi
The synthesis of precursors used in supercritical fluid deposition techniques and effect of precursors on particle morphology
  1. Tez No: 479166
  2. Yazar: FATMA ULUSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tez kapsamında süperkritik karbondioksit depozisyon tekniğinde kullanılabilir nitelikte yeni β-diketonat türevi ligand ve metal kompleksleri (öncül) hazırlanarak SBA-15 temelli silika üzerine Pd depozisyonunda kullanılmıştır. Bu amaçla asetilaseton bileşiği aktif metilen grubuna çeşitli zincir uzunluğuna sahip florlu ve florsuz alkil grupları bağlanmış ve elde edilen ligandların Pd(II) kompleksleri hazırlanmıştır. Sentezlenen ligand ve metal komplekslerin yapıları FT-IR, 1H,19F NMR, elementel analiz, kütle spektroskopisi, manyetik duyarlılık, UV-Vis gibi analitik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Bu komplekslerin süperkritik CO2 depozisyonuna uygunluğunu araştırmak amacıyla deney şartlarındaki çözünürlükleri test edilerek TGA analizi ile kararlılığı incelenmiştir. Ardından sentezlenen öncüller kullanılarak süperkritik CO2 depozisyon tekniğiyle hidrojen gazı ile kimyasal indirgeme yöntemi yapılarak Pd/SBA-15 nanopartikülleri hazırlanmıştır. Oluşan metalik nanopartiküller HR-TEM, BET, XRD ve ICP-OES ile analiz edildiğine % 3.5-5.0 Pd içerdiği ve 10-20 nm boyutlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Hazırlanan Pd/SBA-15 nanokatalizörleri Suzuki-Miyaura çapraz eşleşme tepkimelerinde katalitik etkinlikleri farklı çözücü ve sıcaklıklarda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, new β-diketonate derivative ligand and metal complexes (precursors) have been prepared and used for Pd deposition on SBA-15 based silica, which can be used for supercritical carbon dioxide deposition technique. For this purpose, the acetylacetone compound is coupled with fluorine and fluorine-free alkyl groups having various chain lengths to the active methylene group and Pd (II) complexes of the ligands obtained are prepared. The structures of synthesized ligand and metal complexes were elucidated by analytical methods such as FT-IR, 1H, 19F NMR, elemental analysis, mass spectroscopy, magnetic susceptibility, UV-Vis. Their solubility in scCO2 and TGA analysis were tested to determine their suitability for supercritical CO2 deposition technique. Subsequently, Pd/SBA-15 nanoparticles were prepared by chemical reduction with hydrogen gas using supercritical CO2 deposition technique using synthesized precursors. The resulting metallic nanoparticles were analyzed by HR-TEM, BET, XRD and ICP-OES, contained 3.5-5.0% Pd and were found to have dimensions of 10-20 nm. The prepared Pd/SBA-15 nanocatalysts have been investigated for their catalytic activities in Suzuki-Miyaura cross-coupling reactions at different solvents and temperatures.