Safranbolu'da ölüm adetleri
Death customs in Safranbolu
- Tez No: 948617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ DAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kültür, toplumların yaşama biçimiyle ortaya çıkan maddi ve manevi değerleridir. Bu yönüyle kültür somut ve somut olmayan kültürel miras olarak ikiye ayrılır. Safranbolu'da ölüm adetleri yani ölüm gelenekleri somut olmayan kültürel miras değerlerimizdendir. Bu çalışmada Safranbolu merkez ve köylerinde derleme yöntemi kullanılarak önceden hazırlanan anket soruları kaynak kişilere sorularak Safranbolu merkez ve köylerinin ölüm adetleri yani ölüm gelenekleri tespit edilmiş bunların gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kayıt altına alınmıştır. Sahadaki derleme çalışmalarımız Mayıs 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında Safranbolu merkez ve Yazıköy, Bostanbükü, Yörük, Karıt, Konarı, Yukarıdana, Aşağıdana, İncekaya köyleri gezilerek önce soruların cevapları ses kayıt cihazlarıyla kayıt altına alınmış, ardından ses kayıtları word sayfasına geçirilmiştir. Daha sonra sahadaki derleme çalışmalarıyla birlikte kavramsal çerçeve ve bu alanda yapılan çalışmalardan faydalanılarak tez yazımı gerçekleştirilmiştir. Safranbolu'daki ölüm etrafında oluşan adetlerin yanında Orta Asya Türk topluluklarıyla Balkanlarda yaşayan Türklerin ölüm etrafında oluşan gelenekleri de verilerek karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Elde ettiğimiz bilgiler neticesinde Orta Asya'da yaşayan eski Türklerin Şamanizm ve diğer tabiat inançları etrafında icra ettikleri ölüm geleneklerinin günümüzde Safranbolu ve köylerinde yaşayan insanlar tarafından bir kısmının değişikliğe uğramadan devam ettiği, bazı geleneklerinin terk edildiği, bazı geleneklerin de Türklerin İslamiyet'e girmesiyle birlikte ölüm adetlerinde şekil ve içerik yönünden değişikliğe uğradığı görülmüştür. Orta Asya'da, Balkanlarda ve Anadolu'da yaşayan Türklerin İslamiyet'i kabulüyle birlikte ölüm etrafında oluşturdukları adetlerin, Safranbolu'daki ölüm etrafında oluşan gelenekleriyle, adetleriyle hemen hemen ortak özellikler taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Culture is the material and spiritual values that emerge from the way of life of societies. In this respect, culture is divided into two as tangible and intangible cultural heritage. In Safranbolu, death customs, that is, death traditions, are among our intangible cultural heritage values. In this study, by using the compilation method in Safranbolu center and villages, previously prepared survey questions were asked to the source persons and the death customs, that is, death traditions of Safranbolu center and villages were determined and recorded in order to transfer them to future generations. Our compilation studies in the field were carried out between May 2024 and January 2025 in Safranbolu center and Yazıköy, Bostanbükü, Yörük, Karıt, Konarı, Yukarına, Aşağına, İncekaya villages, and first the answers to the questions were recorded with voice recorders, then the voice recordings were transferred to a word page. Later, the thesis was written by using the conceptual framework and studies conducted in this field together with the compilation studies in the field. In addition to the customs formed around death in Safranbolu, the death traditions of Central Asian Turkish communities and Turks living in the Balkans were also given and compared. As a result of the information we have obtained, it has been seen that the death traditions practiced by the ancient Turks living in Central Asia around Shamanism and other nature beliefs have continued to some extent without any change by the people living in Safranbolu and its villages today, some traditions have been abandoned, and some traditions have changed in terms of form and content in death customs with the Turks embracing Islam. It can be said that the customs formed around death by the Turks living in Central Asia, the Balkans and Anatolia after they embraced Islam have almost common characteristics with the traditions and customs formed around death in Safranbolu.