Kinetik mimarlık kavramının örneklerle irdelenmesi
Examination Of The Concept Of Kinetic Architecture With Examples
- Tez No: 444461
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SEV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, geleneksel“statik bina”anlayışının“Kinetik Mimarlık”kavramı ile hareketli bina anlayışına nasıl dönüştüğünü konu almaktadır. Çalışmada, dünyadaki örneklerden yola çıkarak, kinetik mimarlık uygulamaları için tasarım esasları ve teknolojik bileşenler irdelenerek ortaya konulmakta ve geleceğe yönelik öneriler sunulmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji, yeni malzemeler ve yeni sistemler sayesinde hareketsiz mimarlıktan çok, dönüştürülebilir, uyarlanabilir mimari örnekler sıkça karşımıza çıkmakta ve bu alanda sınırlar zorlanarak daha çeşitli arayışlara doğru gidilmektedir. Kinetik Mimarlık, teknolojik yeniliklerle, geleneksel binalarda hareketin yeniden tanımlanması ve binalarda biçim değiştirmenin keşfedildiği çağdaş mimarlığın içinde bir tasarım kavramıdır. Bu çalışmada hareketin mimarlıkta önemli bir yeri olduğu göz önünde bulundurularak“Kinetik Mimarlık”kavramı detaylıca araştırılmıştır. Ayrıca doğadaki canlıların hareketleri incelenmiş, bu canlıların (hayvanlar, bitkiler, insanlar) hareketi kullanarak doğaya nasıl uyum sağladıkları ve nasıl biçim değiştirdikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explains the conversion of traditional“static building”approach to“dynamic building”approach by the introduction of“Kinetic Architecture”concept. In this study, design principles and technologic components are put forth after examination and recommendations for the future are presented for kinetic architecture applications based on examples from the world. Today, transformable and adaptable architectural samples are encountered frequently, instead of static examples; thanks to advances in technology, new materials, and new systems. Furthermore, limits of this area are forced to reach different kinds of pursuits. Kinetic Architecture is redefinition of movement in traditional buildings through technological innovations and a design concept in contemporary architecture, which explores transformation of buildings. In this study, by considering the importance of movement in architecture, concept of“Kinetic Architecture”was researched extensively. Also, movement of creatures in the nature were examined and how these creatures (animals, plants, human beings) adapt to nature by using movement and transform their forms were explained.