Iran saraylarında mekan ve mobilya
Space and furniture palaces in Iran
- Tez No: 444462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE ŞEBNEM UZUNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İran Saraylarında Mekan ve Mobilya başlıklı çalışmada;İran mobilyaları ilk çağlardan başlayarak hükümdarlık dönemlerine göre incelenmiş, günümüze ulaşan saray mekanları ve mobilyaları çok yönlü olarak karşılaştırmlı biçimde ele alınmıştır. İran'a ait ilk mobilyalar günümüze ulaşan; tablet,yazıt,para ve özellikle minyatür gibi belgeler üzerinden yapılan okumalarla netleşmiştir.Ayrıca mobilyaların biçimsel özelliklerine ait sembol ve anlamalarına da yer veren İran şahnameleri taranarak detaylı veriler elde edilmiştir. İran saray mekanlarında ve mobilyalarında karşımıza çıkan İran'a özgü süsleme biçimleri ve yöntemleri araştırılmış,Asya ve Avrupa'daki örneklerle birlikte ortaya konmuştur. Tüm süsleme örneklerinin yer aldığı saraylar arasından seçilen ve Tahran'da yer alan Gülistan,Niaveran ve Saadabat Sarayları'nda bulunan mobilyalar ve bulundukları mekanlar incelenerek sonuçları detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Iranian furniture's have been analyzed from the first ages to the period of monarchy within the context of this study. The rooms and the furnitures of the Iranian Palaces have been examined in a multifaceted way depending on comparisons. The first furniture's of Iran have been identified through the existing tablets, inscriptions, money and miniatures. Besides, the Iranian Shahnamahes that manifest the symbols and the meanings of furnitures depending on the shapes of them have been searched. Particular data have been derived through the analyses of Iranian Shahnamahes. Iranian ornament styles and methods that were used on the furnitures and in the rooms of the Iranian Palaces have been examined regarding the samples from Asia and Europe. Iranian Palaces; Golestan Palace, Niavaran Palace and Sa'dabad Palace which are located in Tahran have been analyzed in detail within the context of this study since all the samples of ornaments can be seen on the furniture's of these three palaces as well as in their rooms.