Biyomimikri destekli mekan tasarımı ölçütler ve bu ölçütlerin örnekler üzerinde incelenmesi
Space design criteria based on biomimicry and analysis of these criteria on examples
  1. Tez No: 444464
  2. Yazar: ALİYE RAHŞAN KARABETÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Biology, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, biyomimikri temel alınarak hazırlanmış mekan tasarım ölçütlerinin iç mekan tasarımında kullanılarak sürdürülebilir, yenilikçi ve doğa dostu mekanlar, ve malzemeler tasarlanmasını amaçlamaktadır. Biyomimikrinin sunduğu potansiyelleri anlayabilmek için tasarımcılar, doğadaki metot ve fonksiyonları öğrenmek durumundadır. Her şeyin temelinde olduğu gibi tasarımın da temelinde doğa vardır. Bu sebeple, doğadaki tasarım modellerinin iç mimaride kullanılarak yaşanan çelişki ve sorunlara çözüm bulunması ve bu çözümler bulunurken disiplinler arası bir entegrasyonun da göz önünde bulundurulması hedeflenmiştir. Bu tezde aşama aşama anlatılan biyomimikri destekli kriterlerin oluşturulması sırasında, derin bir literatür taraması yapılarak biyomimikrinin temelindeki tasarım ilkeleri ile bu ilkelerin temel mekan tasarım ölçütlerine etkisi ortaya konmuştur. Ayrıca, mekan tasarım ölçütleri, bu ölçütlerin doğruluğunun desteklenmesi için örneklerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to allow interior architects / architects to design sustainable, innovative and nature friendly spaces and materials with the space design criteria based on biomimicry. In order to understand potentials of biomimicry, designers should learn the methods and functions found in nature. As with everything, nature is the fundamental basis of the design. Therefore, to allow designers to use design models in nature and to let them to consider multidisciplinary integration while trying to solve challenges and problems, are aimed as well. During the development of space design criteria, which is described in stages in this thesis, made a profound literature research to point out the effect of basic principles of biomimicry on fundamental principles of space design. In addition, space design criteria have been examined both on examples and newly formed concept designs in order to support their accuracy.