Türkiye'de iç mimarlık lisans eğitiminde tasarım stüdyosu derslerinin yürütülmesine yönelik geliştirme modeli önerisi
A model proposal for improving the conducting of design studio courses in undergraduate interior architecture education in Turkey
- Tez No: 444465
- Danışmanlar: DOÇ. OSMAN ARAYICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
İç mimarlık eğitimi dahilinde tasarım stüdyosu terimi hem diğer derslerde öğrenilen bilgilerin hayata geçirildiği fiziksel ortamı hem de bu ortamda deneyimlenen pedagojik yaklaşımı ifade etmektedir. Tasarım stüdyosunda deneyimlenen süreç bir ders anlatımının ötesinde, öğrencinin yürütücü ve diğer öğrenciler ile paylaşım içinde bulunduğu bir sosyal etkileşim olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle tasarım stüdyosunun tanımlanmasında anahtar kelime iletişimdir. Kritik olarak da adlandırılan yürütücü ile öğrenci arasındaki iletişim, tasarım stüdyosunda eğitimin başlıca aracı ve tasarım stüdyosu pedagojisinin merkezi olarak kabul edilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; tasarım stüdyosunda deneyimlenen sürecin farklı aşamalarında kullanılan kritik metotlarına yönelik bir geliştirme modeli önerisi oluşturarak tasarım stüdyosu derslerinin daha bilinçli ve verimli bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The term design studio in interior architecture education states that both the physical environment for implementation of the knowledge gained from other courses and the pedagogical approach that experienced in this enviroment. Process that experienced in design studio accepted as, beyond then a lecture, a social interaction between the student, instructor and other students. For this reason the keyword to define design studio course is, communication. This communication, between student and instructor, also named as critique acceppted as the most important tool of design studio education and the center of the design studio pedagogy. The purpose of this thesis is to contribute the conducting of design studio courses with more conscious and efficient way by forming an improved model proposal that intended to the critique methods at different stages of the process that experienced in design studio.