Vücudumuzdaki sistemler ünitesi kapsamında biyomimikri destekli STEM etkinlikleriyle ortaokul öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık, tasarım süreci ve uygulama görüşlerinin incelenmesi
Examining middle school students' scientific creativity, design process, and application perspectives through biomimicry-supported STEM activities within the body systems unit
  1. Tez No: 965854
  2. Yazar: SEMA PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Biyomimikri, doğadan esinlenerek tasarımlar yapmayı ve yeni teknolojik ürünler geliştirmeyi içerir. Bu anlamda günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan problemlere çözümlerin doğada zaten mevcut olduğu düşünüldüğünde biyomimikri kavramı günümüzde giderek önem kazanmaktadır. STEM (Science, Technology, Engineering ve Mathematics) eğitimi ise, fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin bir arada kullanıldığı bir eğitim sürecidir. Fen eğitiminde oldukça önemli bir yere sahip olan STEM eğitimi sürecinde yer alan uygulamalarının temel amacı günlük hayatta karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara yönelik üretilen teknolojik ürünlerdir. Bu çalışmanın amacı, ortaokul 6.sınıf fen bilimleri dersi vücudumuzdaki sistemler ünitesi kapsamında hazırlanan biyomimikri ile desteklenen STEM etkinlikleri ile öğrencilerin bilimsel yaratıcılık düzeylerini belirlemek ve insan vücudundaki organ veya sistemlerden yola çıkarak geliştirecekleri STEM tasarımlarını incelemektir. Ayrıca öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Biyomimikri eğitimde henüz yeni kullanılmaya başlanan bir kavramdır. Biyomimikri ve STEM uygulamalarının bir arada kullanıldığı çalışmaların ise sayısının az olduğu söylenebilir. Dolayısıyla bu çalışmanın alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ilçesinde bir devlet okulu 6.sınıfında öğrenim gören 24 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada karma yöntem desenlerinden olan nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı açıklayıcı sıralı desen yöntemi kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında ön test-son test tek grup zayıf deneysel desen, nitel verilerin toplanmasında ise durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Bilimsel yaratıcılık ölçeği”, araştırmacı tarafından hazırlanan“Biyomimikri ile desteklenen STEM etkinlik kağıdı”ve“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Biyomimikri ile desteklenen STEM etkinlik kağıdında 6.sınıf öğretim programında yer alan“Vücudumuzdaki Sistemler”konusunu içeren etkinlikler yer almaktadır. Uygulama sonrasında ise öğrencilerin bu süreç hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen nicel veriler SPSS programı kullanılarak bağımlı örneklem t testi analizi ile yapılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda biyomimikri destekli STEM etkinliklerinin ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık puanlarını arttırıcı yönde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu sonucunda ise biyomimikri ile desteklenen STEM etkinliklerine yönelik öğrencilerin olumlu düşüncelere sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca biyomimikri destekli STEM etkinlikleri sayesinde öğrencilerin insan vücudundaki sistemlerin yapı veya işleyişinden ilham alarak günlük hayatlarında sıklıkla karşılaştığı problemlerin çözümünde kullanmaları ve bu sayede insanlara ve diğer canlılara olan bakış açılarını gelişmiş, yaratıcı, mühendislik tasarım süreci basamaklarını günlük yaşamına entegre edebilen bireyler olarak yetiştirilmesi konusunda önemli katkılar sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Biomimicry involves creating designs inspired by nature and developing new technological products. Considering that solutions to common problems in daily life already exist in nature, the concept of biomimicry is gaining increasing importance today. STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) education is an educational process in which science, technology, engineering and mathematics disciplines are used together. The main purpose of the applications in the STEM education process, which has a very important place in science education, is the problems encountered in daily life and the technological products produced for these problems. The aim of this study is to determine the scientific creativity levels of students through STEM activities supported by biomimicry prepared within the scope of the 6th grade science course“systems in our body”unit in middle school and to examine the STEM designs they will develop based on organs or systems in the human body. It was also conducted to examine students' views on the application. Biomimicry is a concept that has only recently begun to be used in education. Studies combining biomimicry and STEM applications are few in number. Therefore, we believe this study will contribute to the literature. The sample of the study consists of 24 students studying in the 6th grade of a public school in the Onikişubat district of Kahramanmaraş province in the 2024-2025 academic year. In this study, an explanatory sequential design method was used, which is a mixed method design in which qualitative and quantitative research methods are used together. A pre-test-post-test single group weak experimental design was used to collect quantitative data, and a case study method was used to collect qualitative data. The“Scientific creativity scale”, the“STEM activity sheet supported by biomimicry”prepared by the researcher and the“Semi-structured interview form”were used as data collection tools in the research. The STEM activity sheet supported by biomimicry includes activities on the subject of“Systems in Our Body”in the 6th grade curriculum. After the application, a“Semi-structured interview form”was used to determine the students' opinions about this process. The quantitative data obtained as a result of the study were analyzed using the dependent sample t-test using the SPSS program. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. According to the results obtained, it was determined that biomimicry-supported STEM activities had an increasing effect on the scientific creativity scores of 6th grade secondary school students. As a result of the semi-structured interview form, it was determined that the students had positive thoughts about STEM activities supported by biomimicry. In addition, it can be said that biomimicry-supported STEM activities make significant contributions to students' development as creative individuals who can integrate the steps of the engineering design process into their daily lives, develop their perspective on people and other living things, by allowing them to draw inspiration from the structure or functioning of systems in the human body and use them to solve problems they frequently encounter in their daily lives.